Unirea Slobozia n-a avut emoții cu Rapid 2 și a câștigat amicalul. Doi dintre jucătorii transferați în această iarnă, printre marcatori

Răzvan STÎNGĂ 10 Feb. 2022, 17:47 Liga 2

Unirea Slobozia a mai bifat o victorie la scor în partidele amicale. La fel ca și precedentele două meciuri, cu Academica Clinceni 2 și Dinamo U19, echipa din Slobozia a întâlnit Rapid 2, joi, tot pe un teren al bazei sportive de la Izvoani. A câștigat fără probleme, cu 3-0.

Unirea Slobozia a învins cu 3-0 Rapid 2

Adrian Mihalcea a oferit, în mare parte, câte o repriză jucătorilor pe care a mizat. Golurile au fost marcate, potrivit informațiilor oferite de Unirea Slobozia, de trei jucători, Robert Silaghi, Răzvan Greu și Cezar Gherghiceanu.

Silaghi și Greu au făcut parte din jucătorii trimiși de Mihalcea pe teren din primul minut, în timp ce Cezar Gherghiceanu a fost instrodus la pauză.

• Primul 11 al Unirii Slobozia: Gurău – Ibrian (Dorobanțu 46’), Dinu, Perju (Lazăr 46’), Toma (Mihai 46’) – Cruceru (Lemnaru 60’), Coadă (Trașcu 46’) – Bolohan (Gherghiceanu 46’),  Silaghi (Gîrbăcea 60’), Greu (Afalna 46’) – Ivan (Gulceac 46’).

Unirea Slobozia, doar rezultate pozitive de la reluarea pregătirilor

A fost ultimul test din seria meciurilor amicale pe care a anunțat-o Unirea Slobozia, dar foarte probabil va mai urma cel puțin o partidă de verificare până la prima etapă a Ligii a 2-a din 2022.

Până în acest moment, cu tot cu amicalul cu Rapid 2, Unirea Slobozia a ajuns la un total de șase. Anterior, a mai a trecut cu 6-2 de Înainte Modelu (Liga 3), cu 3-0 de CSM Fetești (Liga 3), cu 2-0 de Academica Clinceni 2 (Liga 3) și cu 8-1 de Dinamo U19 și a făcut 4-4 cu Unirea Constanța.

Unirea Slobozia, meci teoretic facil în prima etapă din 2022, din Liga 2

Unirea Slobozia iernează pe locul 8 în Liga 2, cu 24 de puncte, la patru puncte de locurile 5 și 6, FC Buzău și Steaua. În ultima etapă din 2021, formația lui Mihalcea a trecut cu 2-0 de Viitorul Pandurii, pe teren propriu.

În 2022, Unirea Slobozia le va mai întâlni în sezonul regular pe Dacia Unirea Brăila (deplasare), Dunărea Călărași (deplasare) și Ripensia (acasă).