![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Aflată pe locul 15, cu doar zece puncte în 17 etape, FCM Bacău poate fi salvată de către Steaua. Cum? Prin transferarea lui Lovin la o echipă din străinătate.
Â
În momentul în care Florin Lovin pleacă de la Steaua, FCM Bacău va primi 500.000 de euro din partea clubului din Ghencea. Asta, indiferent de suma pe care o va încasa vicecampioana din vânzarea lui Lovin.
Lovin are mai multe oferte din străinătate, cea mai interesantă fiind de la Siena care vrea să ofere 2 milioane de euro în schimbul mijlocașului Stelei.
Â
În aceeași situație se află și un alt stelist, Eugen Baciu. Când Baciu va pleca de la Steaua, Bacăul va primi 400.000 de euro.
Â
Articol scris de Bogdan DRAGOMIRESCU