SC Oțelul, victorioasă în amicalul cu Unirea Slobozia. Partida de la Galați a fost decisă în repriza a doua, de un puști de 18 ani

Andrei PASCU 24 Mar. 2023, 16:02 Liga 2

SC Oțelul și Unirea Slobozia au profitat de faptul că întrecerea din Liga 2 e oprită pentru partidele echipelor naționale și au programat, vineri, un meci de verificare, la Galați. Cele două puteau fi adversare în play-off, dar formația din Slobozia a pierdut la limită clasarea în primele șase.

Duelul s-a terminat cu victoria gazdelor, pregătite de Dorinel Munteanu, la limită, scor 1-0. La pauză rezultatul de egalitate s-a menținut.

SC Oțelul, victorie într-un meci amical cu Unirea Slobozia

Accesul la meciul de verificare a fost gratuit, SC Oțelul deschizând spectatorilor doar una din tribune, tribuna 1. Dorinel Munteanu a trimis pe teren un prim 11 apropiat de cele pe care le-a utilizat în ultima perioadă în campionat, iar Enache Costea, antrenorul Unirii Slobozia, a procedat aproximativ la fel.

Cu toate acestea, în ciuda jucătorilor cu experiență care s-au aflat pe teren, singurul gol al partidei, prin care SC Oțelul și-a asigurat victoria, a fost reușit de un tânăr de 18 ani, Rareș Scocîlcă, venit în iarnă la Galați, de la Universitatea Cluj. El a punctat în repriza a doua.

• SC Oțelul a început în formula: Dur Buzoancă – Rus, Panait, Fatai, Jardan, Nica, Neagu (cpt.), Cruceru, Zvulic, Sîrghi
    Rezerve: Pop, Paharnicu – Bordun, Ursu, Chirițoiu, Yabre, Gorovei, Cisorri, Scocîrlă, Nedelea, Adăscăliței
  • Unirea Slobozia a început în formula: Păduraru – Dorobanțu, Dinu, Perju, Toma – Coadă, Ekollo – Afalna, Prejmerean, Silaghi – Golda
  • Au mai intrat: Ciupercă, Ben Levi, Lazăr, Ștefan, Ibrian, Coadă, Popa, Gîrbăcea, Bolohan, Mustacă – Milotin

Din informațiile obținute de Liga2.ro din tabăra Unirii Slobozia, Mario Contra și Ciprian Rus au ieșit de pe teren cu ceva probleme medicale, dar nimic grav, ei urmând să revină încă de luni în programul normal al echipei.

SC Oțelul, locul 3 în play-off. Unirea Slobozia, locul 1 în Grupa A de play-out

SC Oțelul a început play-off-ul de Liga 2 pe locul 3, cu 36 de puncte, poziție pe care se află și acum, dar la șapte puncte de primele două clasate în acest moment, Steaua și Politehnica Iași. Are un avans de patru puncte față de locurile 4-6, Dinamo, Gloria Buzău și Unirea Dej.

Gălățenii vor întâlni, în următoarele două runde, după ce au debutat cu Poli Iași, scor 1-2, Steaua (acasă), Dinamo (deplasare).

Clasată pe locul 7 la finalul sezonului regular, Unirea Slobozia a fost repartizată în Grupa A a play-out-ului Ligii 2, acolo unde e lider, cu 31 de puncte. În prima rundă din grupa pentru evitarea retrogradării a întâlnit CS Comunal Șelimbăr, acasă, în fața căreia a pierdut, scor 2-3, dar tot pe primul loc se află, cu două puncte peste locul 2, FK Miercurea Ciuc.

Următorul duel va fi cu CSM Slatina, locul 4, pe teren advers.