Vrea să se salveze de la retrogradare, însă nu mișcă în amicale! Dacia Unirea, la a treia înfrângere în tot atâtea meciuri

Marius ANGHEL 01 Feb. 2018, 14:36 Pregătiri, amicale

Dacia Unirea a suferit al treilea eșec, din tot atâtea partide de verificare disputate până acum. Miercuri, la Galați, după un meci anost, fără mari realizări, echipa antrenată de Alin Pânzaru a fost învinsă cu 1-0 de Sporting Liești, formație aflată pe locul al șaselea, în Seria 1 a Ligii a 3-a.

Ambii antrenori, Pânzaru de la Dacia și Ionuț Niculcea au utilizat câte două garnituri, fiecare jucător din lot evoluând câte o repriză.

Meciul a fost unul de luptă, fără mari ocazii de poartă în prima repriză. În partea a doua ambele echipe au irosit câte o ocazie mare, Dacia Unirea prin Cubleșan, Sporting Liești prin Zaharia care a ratat în situație de unu la unu cu portarul Chirilă. Formația din Liga a 3-a s-a impus cu 1-0, grație golului marcat de George Dănăilă, șut de la 20 de metri la colțul lung, după o pasă foarte bună a lui Tudose.

Următoarele două amicale pe care le va susține Dacia Unirea vor avea loc tot pe terenul sintetic al bazei Siderurgistul din Galați. Adversarii echipei brăilene urmând a fi pe 3 februarie CSM Râmnicu Sărat, formație aflată pe locul al 9-lea în Seria a 2-a a Ligii a 3-a, și SC Oțelul Galați, locul al 4-lea în Seria 1 a Ligii a 3-a, pe aceasta Dacia Unirea o va întâlni pe 7 februarie.

Dacia Unirea, prima repriză: Țicrea – Gîț, Hamza, Ghiocel, Nicola – Stănciulescu, Anghelina – A. Manea, Ol. Bucur, Ciucureanu – Al. Pop
Dacia Unirea, repriza a doua: Chirilă – Gab. Niță, Țăranu, Hamza (Laur. Ivan 70′), Sima – Olenic, M. Dima – Coteț, Puia, Cubleșan – Banyoi

Sporting Liești, prima repriză: Vădeanu – Stancu, Voicu, Maftei, Ciurea – Munchiu, Constantinescu – Mihu, Iancu, Blănaru – Subotici
Sporting Liești, repriza a doua: Vicol – Filimon, Manea, Voicu, Cohoreanu – Adamache, David – Zaharia, Tudose, Dănăilă – Constantinescu

Până acum, Dacia Unirea a mai pierdut amicalele și cu CS Afumași (1-2) și Chindia Târgoviște (0-1), desfășurate în cantonamentul de la Buftea.