Voluntariul a spart gheața în Turcia: două victorii la rând, ambele la limită

Mihai Andries 13 Feb. 2015, 12:50 Pregătiri, amicale
Voluntariul a spart gheața în Turcia:** două victorii la rând, ambele la limită

Echipa antrenată de Ilie Poenaru se îndreaptă spre finalul cantonamentului din Turcia, din care mai are de jucat un singur meci, cu bulgarii de la Bansko, duel care are loc astăzi. Înaintea acestei partide, Voluntariul a jucat două amicale, ambele câștigate cu 1-0

Pe 10 februarie, ilfovenii i-au învins pe nemții de la SV Elversberg, echipă la care evoluează acum și fostul internațional român Max Nicu. Unicul gol al meciului a fost reușit de Tibi Bălna, în minutul 30, cu un șut spectaculos, din interiorul suprafeței de pedeapsă, după un corner al lui Maxim.

Amical terminat cu opt minute mai devreme, după o bătaie generală

Meciul de ieri, cu georgienii de la Merani Martvili, s-a dovedit a fi unul cu multe dureri de cap. Cu patru jucători menajați din motive medicale – Tibi Bălan, Todoran, Cârstocea și Moga, ilfovenii au terminat prima repriză la egalitate, scor 0-0. După reluare, georgienii și-au marcat un autogol, anulat eronat pentru un ofsaid.

Golul mult așteptat a picat în minutul 72, atunci când Novac a luat pe cont propriu o acțiune, a driblat trei adversari și a șutat de la 22 de metri, în vinclul porții adverse

Meciul s-a terminat cu opt minute mai devreme decât ar fi trebuit, după ce un fault violent al georgienilor a iscat un conflict între jucătorii celor două echipe, care a erupt într-o încăierare în toată regula. Arbitrul întâlnirii a ales să fluiere finalul partidei, după care spiritele s-au calmat.

După meci, managerul general Dan Leasă a declarat pentru siteul oficial al clubului FC Voluntari: „Am întâlnit un adversar foarte puternic, n-am crezut niciodată că prima ligă georgiană este atât de valoroasă. Din păcate, jucătorii noștri au fost foarte nervoși, se observă oboseala acumulată și faptul că suntem pe final de cantonament”

FC VOLUNTARI – SV ELVESBERG 1-0 (1-0) T. Bălan 30

Dr. Balauru (46 Botaș) – B. Vasile (46 S. Moga), S. Rădoi (46 C. Achim), Mitache, Fl. Maxim – Todoran (46 B. Barbu), D. Novac – C. Roșu, T. Bălan, Calințaru – Voduț. În repriza a doua au mai intrat restul jucătorilor avuți la dispoziție, mai puțin M. Ene și Crăciun

FC VOLUNTARI – MERANI MARTVILI 1-0 (0-0) D. Novac 72

Botaș – C. Achim (46 Mitache), Poverlovici, S. Rădoi (46 E. Crăciun), Fl. Maxim (46 C. Roșu) – D. Novac, B. Barbu – E. Stan, Lircă, G. Deac – M. Ene. În repriza a doua au mai intrat restul jucătorilor avuți la dispoziție, mai puțin Todoran, Cârstocea, T. Bălan și Moga