Viitorul a învins la scor pe Ferencvaros fără Dică

24 Jan. 2012, 22:42 Pregătiri, amicale

FC Viitorul Constanța, formație pregătită de Cătălin Anghel, a susținut primul meci de verificare în cantonamentul din Antalya. Liderul Seriei I din Liga a II-a a întâlnit, marți după-amiază, cea mai titrată echipă din Ungaria, Ferencvaros Budapesta (28 de titluri, 20 de cupe), de care a trecut cu 3-1 (2-0). Eroul partidei a fost atacantul Vlad Rusu, care a înscris toate cele trei goluri ale echipei sale!

După ce Simion a fost aproape de a înscrie în min.3 (lovitură de cap respinsă în corner de portar), constănțenii au reușit deschiderea scorului în min.9: Cristocea a recuperat un balon la marginea careului maghiar și l-a servit ideal pe Rusu, care a punctat din interiorul careului, 1-0. În min.17 Cristocea a executat foarte bine o lovitură liberă de la 18m, însă portarul Gyenes a respins în corner. Scorul avea să devină 2-0 în min.26: după o nouă recuperare a lui Cristocea, Chițu a trimis la colțul lung, portarul lui Ferencvaros a respins în lateral până la Rusu, iar acesta, atent, a împins mingea în plasă, 2-0. La cinci minute de la reluare Viitorul a beneficiat de o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul întâlnirii după o busculadă creată în careul maghiarilor în urma unui corner. A executat cu siguranță Rusu, care și-a trecut în cont hattrick-ul, 3-0.

Prima ocazie de gol a maghiarilor s-a consemnat în min.57, când bosniacul Jovanovic a lovit trasversala. Ferencvaros, pregătită de fosta glorie a fotbalului maghiar Lajos Detari, avea să înscrie totuși golul de onoare în min.85, când șutul deviat al lui Bence Varga, de la 20m, a poposit în plasa porții lui Buzbuchi.

FC Viitorul: Bolboașă (70 Buzbuchi) – Păcuraru (35 Ninu, 70 Bălașa), Larie (70 Țîru), L. Ștefan (35 Bejan, 70 Mitache) – Onicaș (70 Balint), Lazăr (35 Crețu, 70 Nikolov), Turcu (60 Iancu), Cristocea (35 Călințaru, 70 Puțanu) – Chițu (70 Vînă), Rusu (70 Gavra), Simion (35 Pantelie, 70 Târnovan).

Următorul meci de verificare al Viitorului va avea loc vineri, contra locului 3 din prima ligă croată, NK Split. Partida va avea loc în cadrul turneului „Antalya Trophy Cup”.

Echipa secundă a pierdut la limită

FC Viitorul II, echipă alcătuită din juniorii născuți în 1993, 1994 și 1995 ai Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, a susținut, marți seară, primul meci de verificare în cantonamentul de la Belek (Antalya). Formația pregătită de Cristian Cămui a întâlnit echipa secundă a clubului din 2.Bundesliga, Erzgebirge Aue, formată din jucători sub 23 de ani. Victoria a revenit formației germane, scor 1-0 (0-0), unicul gol fiind înscris în min.57.

În minutul 40, meciul a fost întrerupt după ce nocturna a cedat. Defecțiunea a fost remediată în timp util, astfel că după 20 de minute jocul a fost reluat.

FC Viitorul II: Buzbuchi (30 Șerban, 70 Hînțăscu) – Bălașa (46 Soldat), Țîru (46 Suciu), Puțanu (46 Paraschivoiu), Mitache (46 Eracai) – Nikolov (46 Vasile), Balint (46 Boitoș), Iancu (46 Ghenciu) – Vînă (46 Enache), Gavra (46 Ciochină), Târnovan (46 Tănase).

Sursa: Academia Hagi