Viitorul a învins FC Argeș prin golurile lui Rusu și Lazăr

02 Dec. 2011, 13:48 Pregătiri, amicale
Viitorul a învins FC Argeș** prin golurile lui Rusu și Lazăr

Liderul Seriei I din Liga a II-a, FC Viitorul, și ocupanta locului 5 din Seria a II-a a Ligii a II-a, FC Argeș, s-au întâlnit astăzi, de dimineață, într-un meci amical. Partida s-a disputat la Ovidiu și s-a încheiat cu victoria formației constănțene, scor 2-0.

Gazdele au început partida în forță și, după două ocazii ale lui Rusu (3) și Lazăr (5), au reușit deschiderea scorului prin Vlad Rusu (7), care a punctat cu un șut din interiorul careului. În minutul 12 scorul a devenit 2-0, Alexandru Lazăr (foto) înscriind cu o „torpilă” de la 25m. Până la pauză piteștenii ar fi putut reduce din handicap prin Ionescu (21), însă stoperul oaspeților a reluat incredibil, cu capul, pe lângă poartă, din doar 4m.

Repriza secundă a fost săracă în faze de poartă, cea mai mare șansă de a înscrie fiind irosită de piteșteanul Stancu (49), care a fost anticipat în ultimul moment de portarul Șerban.

FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Costea (46 Șerban; 68 Buzbuchi) – Păcuraru (46 Nazîru), Bejan (61 Țîru), Puțanu (46 Mitache) – Benzar (61 Bălașa), Lazăr (61 Balint), Călințaru, Cârstocea (73 Vasile) – Pantelie (61 Nikolov), Rusu (61 Sandu), Chițu (61 Luiz)

FC Argeș (antrenor Viorel Dumitrescu) – Repriza I: Croitoru – Tudor, Iovescu, Wallace, Briceag – Popa, Răuță, Cârstoiu, Ion – Cârstea, Ivănică. Repriza a II-a: Rusandru – Garniță, Ionescu (74 Răuță), Gherase, Andrei – Stancu, Coșa, Negoiță, Predoiu – Beuran, Stănescu

Au arbitrat: Claudiu Marcu – Gabriel Georgescu, Sorin Păduraru (toți din Constanța).

Marți (6 decembrie), FC Viitorul va susține ultimul meci amical înaintea intrării în vacanță, contra lui Dinamo II București.

Sursa: Academia Hagi