Victorie la limită în primul amical al Argeșului

08 Feb. 2012, 19:32 Pregătiri, amicale
FC Argeș a jucat astăzi primul meci de verificare din acest an. Elevii lui Viorel Dumitrescu au învins cu 1-0 pe Damila Măciuca, formație din liga a III-a. Pe un teren inghețat, alb-violeții au avut prima ocazie de a marca prin Adrian Dulcea, atacantul alb-violet șutând puternic de la marginea careului, mingea fiind însă respinsă de portarul de la Damila. În prima repriză oaspeții au avut o singură ocazie de a marca, în minutul 18, Ciprian Popescu nereușind însă să găsească spațiul porții din câțiva metri. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Răuță a văzut al doilea galben și a fost trimis la cabine.
Cinci nume noi sub culorile Argeșului
Repriza secundă a fost plină de ocazii, prima aparținând lui Ivănică în minutul 50. Popa a centrat după partea dreaptă, iar mijlocașul alb-violet a deviat periculos însă din nou portarul oaspeților a reușit să respingă. Trei minute mai târziu gazdele au reușit să deschidă scorul în urma unui corner. Același Alin Popa a centrat, de această dată la finalizare fiind Ionescu, fundașul înscriind cu un șut la colțul lung. Elevii lui Viorel Dumitrescu au mai irosit câteva ocazii de a înscrie, însă cea mai mare ocazie a aparținut oaspeților în minutul 62, Rusandu fiind salvat de transversală.
FC Arges (prima repriza): Fundulea – Garnita, Wallace, Lisandru, Briceag – Beuran, Răuță, Bazzi, I. Niculae – Dulcea, Anghel
FC Arges (repriza a II-a): Rusandu – Tudor, Ionescu, Botea, Gherase – Alin Popa, Cârstoiu, Negoiță, Marius Ion – Ivănică, Roland Stănescu
Marcatori: O. Ionescu (’53)
Cartonașe galbene: Răuță (x2), Dulcea, Ionescu, Stănescu.
Cartonaș roșu: Răuță (’44)

DECLARAȚII DUPĂ‚ MECI

Adrian Dulcea: Este greu să joci în astfel de condiții, la -10 grade. A fost mai mult un antrenament. Avem speranțe mari de la retur dar acum urmează să vedem. Îl aștept pe Bazzi alături de noi dar mă gândesc și la binele lui să își găsească un contract afară. Ar fi un câștig extraordinar pentru noi să rămână

Octavian Ionescu: A fost un antrenament foarte bun, mă bucur că am marcat primul gol la FC Argeș și sper să nu fie și ultimul. Sper să jucăm cât mai bine în următoarele meciuri de verificare și să începem returul cu dreptul.

Cătălin Barbu: Din păcate nu a ieșit jocul care trebuia din cauza terenului înghețat. Eu zic ca am fi câștigat cu 3,4 zero dacă terenul era mai bun. Mâine avem un nou meci de verificare și sper ca terenul de la Bradu să fie mai bun.