Victorie fără dubii în primul amical al liderului seriei 1: patru goluri și cinci bare pentru Voluntari

Mihai Andries 19 Jan. 2015, 22:51 Pregătiri, amicale

După o săptămână de antrenamente pe sinteticul bazei proprii, Ilie Poenaru a luat pulsul elevilor săi cu un amical contra unei colege de județ, CS Tunari, ocupanta ultimei poziții de pe podiumul seriei a doua a Ligii 3. Cu un lot net superior valoric și mult mai bine pregătit decât adversara de sâmbătă, Voluntariul s-a impus cu 4-0, prin dubla lui Cârstocea din prima repriză și reușitele de după pauză ale lui Deac și Adrian Bălan.

Craiu, salvat de bară de cinci ori

Scorul putea fi mult mai drastic, dar Voluntariul a lovit de cinci ori bara porții lui Craiu. În prima repriză, gazdele au nimerit bara „doar” de două ori, prin Voduț și Lircă, în timp ce oaspeții au punctat o singură dată la acest capitol. Tunarii au acuzat din plin atât plecarea lui Ilin – transferat la Juventus București în această iarnă, care a lăsat un gol în avanposturi, dar și pregătirea fizică mult mai slabă decât a gazdelor.

S-a renunțat la Burcea, Marin și Alex Gheorghe

Ilie Poenaru le-a dat celor trei portari din lot câte 30 de minute, în timp ce Todoran s-a achitat de sarcinile de secund. În formula de joc a Voluntariului au apărut și trei nume noi, Burcea (ex-Rapid CFR Suceava), Alex Gheorghe (ex-Axintele) și Nicușor Marin. Niciunul dintre jucători nu a fost păstrat, însă primii doi i-au atras atenția tehnicianului Voluntariului.

„Sunt doi jucători interesanți, dar momentan căutăm altceva la echipă, pentru că ne gândim la Liga 1, deci și pretențiile sunt mai mari” a comentat Poenaru.

FC VOLUNTARI – CS TUNARI 4-0 (2-0) Cârstocea 2, Deac, Ad. Bălan

Hânțescu – S. Moga, C. Achim, Mitache, C. Roșu – D. Novac, Lircă – Burcea, E. Stan (25 N. Marin), Cârstocea – Voduț. Au mai jucat Botaș, Vieru – B. Vasile, S. Rădoi, E. Crăciun, Maxim – B. Barbu, Al. Gheorghe – Deac, M. Ene, Călințaru – Ad. Bălan. Antrenor Ilie Poenaru

Craiu – Mih. Gheorghe, Pleșa, M. Ardeleanu, I. Mocanu – Iosofache, E. Vlad, Șelaru, G. Anghel – A. Badea, Cr. Panait. Au mai jucat Vleoangă, Ivan, Ciocănaru, Frunză, Drăgan, Păun, Drăgăniță. Antrenor Virgil Nițoi