Valerii Moraru, contestat de fanii Rapidului la amicalul pierdut cu CS Mioveni

Marius ANGHEL 05 Aug. 2015, 11:59 Pregătiri, amicale

CS Mioveni a câștigat, marți după-masă, amicalul cu FC Rapid București, desfășurat pe stadionul ICIM din Brașov. Argeșenii s-au impus cu 4-3 (2-0) la capătul unui test care s-a întins pe durata a două reprize a câte 60 de minute. Pentru cele două echipe aflate în cantonament la Poiana Brașov au înscris Ayza (27), Răuță (33), Galan (81) și Nilă (113), respectiv G. Ganea (77), Moke (94) și Cr. Pușcaș (106).

Pentru acest amical, Florin Marin, antrenorul Rapidului, a început meciul în următoarea formulă de echipă: Drăghia – Raiciu, Oltean, Avrămia, N. Vasile – Martin (Vențer ’12), Trandu, A. Cîrstea, I. Popa – Embalo, Mitu. În repriza a doua, giuleștenii i-au utilizat pe: Drăghia – Raiciu (Stanciu ’82), Robuste, Dumitrache, Josl – Dedu, Moke, Luque, Neculai – G. Ganea (Bolozan ’90), Embalo (Cr. Pușcaș ’71).

De partea cealaltă, Claudiu Niculescu a mizat în prima repriză pe: Oct. Popescu – Toriște, Calvin, Cip. Negoiță, Ed. Stoica – Marinescu, Ră­uță – Mazilu, Honciu, Ayza – Buhăescu, iar a doua repriză a început-o cu: F. Croitoru – Tirică, Bg. Stoica, Cip. Negoiță, Ct. Stan – Mîrzeanu, Traș­cu – A. Popa, Galan, Năstăsie – Nilă. Au mai jucat și Sima, D. Iancu, Șchi­o­­pu, Biceanu, Florescu, M. Vintilă și Neacșu.

Conform site-ului oficial al echipei Rapid, în minutul 12, Florin Marin l-a înlocuit pe Mădălin Martin cu Laurențiu Vențer, atacantul de 23 de ani accidentându-se ușor. De asemenea, autorul primului gol, George Ganea, a suferit o accidentare, fiind substituit de către Bolozan.

Valerii Moraru, contestat de fanii Rapidului la Brașov

La jocul amical desfășurat pe stadionul ICIM au asistat și numeroși fani ai Rapidului, care au profitat de prezența la meci a acționarului majoritar, Valerii Moraru, și l-au apostrofat pentru incertitudinea de la club. „Ce faci, nu vezi că nu avem echipă? Ne-am săturat!”, i-au spus fanii basarabeanului. Potrivit Monitorul Expres, la finalul meciului, Moraru și Florin Marin au încercat să discute cu suporterii, însă demersul celor doi nu a avut succes.

FC Rapid are programat următorul amical joi, 6 august, de la ora 18:00, pe stadionul ICIM din Brașov, cu FC Brașov.