UTA i-a administrat Ripensiei prima înfrângere din amicale. Meciul s-a jucat în Ungaria

Marius ANGHEL 10 Jul. 2018, 21:55 Pregătiri, amicale
UTA i-a administrat Ripensiei prima înfrângere din amicale.** Meciul s-a jucat în Ungaria

Ripensia Timișoara și UTA s-au întâlnit, marți după-amiază, într-un meci de verificare jucat la Bekescsaba, în Ungaria. Arădenii, aflați la al doilea test în această vară, s-au impus cu 2-0, același scor cu care au câștigat și cu Elore Bekescsaba. Aflată la a treia zi de cantonament maghiar, Ripensia venea după două succese cu echipe de Liga a 4-a Timiș.

Ripensia a început ceva mai bine jocul, iar Dumiter i-a dat ceva de lucru lui Roberto Bodea, portar ce i-a respins și un șut în bară. Bodea s-a descurcat la fel de bine și în fața lui Bădăuță, după un contraatac, pentru ca la finalul reprizei, UTA să aibă șansa ei la un balon trimis de noua achiziție Pop în transversală.

Formația lui Ionuț Popa a marcat în repriza secundă prin doi dintre jucătorii ei cu ștate vechi. În minutul 60, Alexandru Manea a marcat cu capul din 7 metri după o lovitură liberă bătută înalt de Ianoș. Peste cinci minute, David Popa a înscris din 7 metri după ce Cubleșan i-a pasat la capătul unei acțiuni de contraatac.

Ripensia Timișoara: Păduraru – Ad. Popa, Burdeț, Hecsko, C. Toma – Stoi, M. Toma – Tineiu, Zaluschi, Monea – Dumiter. Au mai evoluat: Dobre, Rădulescu – Vlădia, Apro, Kawagoe, Anghelina, Cluci, Ungureanu și Bădăuță. Antrenor: Ciprian Urican

UTA: Bodea (Jovetic 46′) – Cr. Costin (R. Iuga 70′), Benga (R. Gheorghe 80′), Opriș (Al. Manea 55′), Copaci (Gall 80′) – Stahl (Cubleșan 46′), L. Oprea (D. Dan 57′), I. Tănase (Suslak 70′), Cr. Matei – Petra (Janos 15′), Al. Pop (D. Popa 46′). Antrenor: Ionuț Popa

Ambele echipei au noi meciuri de verificare joi. UTA va juca la Arad, cu ungurii de la Mako. Ripensia va întâlni la Szeged pe localnica Szeol, formația de liga a treia ungară.