UTA a câștigat la scor de tenis amicalul dinaintea meciului cu liderul Ligii 2. „Vom face tot posibilul să-i batem”

Marius ANGHEL 28 Mar. 2019, 11:37 Pregătiri, amicale
UTA a câștigat la scor de tenis amicalul dinaintea meciului cu liderul Ligii 2.**

Fotbaliștii „Bătrânei Doamne” au încheiat, miercuri, zilele cu două antrenamente printr-un joc școală de 60 de minute cu CS Glogovăț. Pe „Motorul”, divizionara a patra nu avut nicio șansă în fața trupei „roș-albe”, ce a aliniat două formule distincte, câte una pe repriză.

Titularii au dus scorul la 4-0, după reușitele semnate Rus, Kanda, Miculescu și Melinte, iar „linia verde” a mai înscris de două ori în poarta echipei lui Călin Dehelean, prin Matei și Oroian. Tot puștii au mai lovit de trei ori bara, așa că partida s-a încheiat cu scorul de 6-0, scrie Sport Arad.

Altfel, conducerea clubului fanion al orașului Arad a lansat public un mesaj pentru jucători, care sunt obligați să câștige duminică, cu Snagovul, pentru a continua cu Ionuț Popa ca „principal”, chiar dacă „Mister” probabil nu va putea avea o prezență constantă la antrenamente din motive de sănătate.

„Noi jucăm pentru UTA, iar UTA înseamnă suporteri, conducători, antrenori și noi, jucătorii. Bineînțeles, că vom face tot posibilul să-i batem pe cei de la Snagov, așa cum ne-am dorit și ne dorim să fim mai buni decât orice adversar din campionat”, a fost mesajul lui Oualid El Hasni, vice-căpitanul „Bătrânei Doamne”.

UTA (prima repriză): Bodea – Rz. Ivan, El Hasni, R. Iuga, Copaci – Melinte, I. Neagu – Ciucur, Miculescu, Kanda – Cip. Rus
UTA (repriza a doua): Orlic – Cr. Costin, Hrezdac, Crăciun, A. Gavrilă – Vulturar, Isac – Oroian, Cr. Matei, Merian – Dav. Popa

Glogovăț: Ciornei (Vîrtaci) – Neag (Stavila), Pantea, Mariș, Avram (Burcă) – Kocsis, Negrea – Coșa (S. Popa), Ardelean, A. Gornic – Diarra

Înaintea etapei a 27-a, UTA se află pe locul 8 în Liga 2, cu 35 de puncte, iar Sportul Snagov e lider, cu 59 de puncte. În tur, ilfovenii au câștigat cu 2-1, prin golurile marcate de Darius Buia (61) și Cristian Dănălache (90+4 – pen.), respectiv Ciprian Rus (66).

Sursa: Sport Arad