Trei din trei în Antalya! ACS Poli a învins-o și pe Neftchi Baku

Marius ANGHEL 31 Jan. 2013, 12:48 Pregătiri, amicale
Trei din trei în Antalya!** ACS Poli a învins-o și pe Neftchi Baku

ACS Poli a câștigat și al treilea meci amical al stagiului turcesc. După ce au învins pe Khazar, vicecampioana Azerbaidjanului, timișorenii au trecut și de campioana Neftchi Baku, cu 2-1. De această dată reușitele echipei pregătite de Vali Velcea au purtat semnăturile lui Poparadu și Szekely.

Bănățenilor le prinde bine aerul de la Mediterană. Pe arena aflată în complexul sportiv Mardan din Antalya, ACS Poli a marcat în minutul 35 prin Adrian Poparadu. În partea secundă, în care a fost folosit și fostul stelist Ducu Ninu, aflat în probe, golul lui Szabolcs Szekely (minutul 70) avea să facă diferența. S-a încheiat 2-1 iar următorul joc test va fi peste două zile, adversarul se numește FC Magdeburg, formație germană din eșalonul patru.

ACS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Șeroni, Marovic – Goge, Poparadu, Ov. Petre (cpt.), Bălace – Boldea, Dina. După pauză a fost rulat tot lotul.

Viitorul și Buducnost, ultimii adversari din Turcia

Timișorenii și-au completat programul de jocuri din cantonament cu încă doi adversari. Astfel după partida cu FC Tobol (Kazahstan) din 2 februarie, ACS Poli va mai înfrunta trupa lui Gică Hagi, Viitorul Constanța (5 februarie) și Buducnost Podgorica, campioana Muntenegrului (7 februarie).

Reamintim că în primul joc amical din Antalya, ACS Poli a trecut de gruparea turcă Eyupspor (L3), cu 1-0.

Articol scris de Cornel BIHOLARI (Banat Sport)