Țîru a adus victoria Viitorului în amicalul cu Mangalia

30 Nov. 2011, 16:12 Pregătiri, amicale
Țîru a adus victoria Viitorului** în amicalul cu Mangalia

FC Viitorul Constanța și Callatis Mangalia au susținut, astăzi, un nou meci de verificare. Întâlnirea s-a disputat pe terenul nr.1 al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” și s-a încheiat cu victoria formației lui Cătălin Anghel, scor 2-1 (1-1).

Callatis a deschis scorul prin Adrian Crăciun în minutul 21, însă până la pauză FC Viitorul a egalat prin George Călințaru (35). După pauză gazdele au înscris prin internaționalul U19 Bogdan Țîru (69), în urma unei lovituri de colț. FC Viitorul ar mai fi putut puncta în alte două rânduri, însă Iancu (49) și Nikolov (86) au trimis fiecare în bară.

A fost cel de-al șaselea meci din această toamnă între cele două echipe. FC Viitorul și Callatis s-au întâlnit în Cupa României (3-2), în campionatul Ligii a II-a (2-0) și de alte patru ori în meciuri de verificare (0-0, 3-2, 2-1, 2-1).

FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel), Repriza I: Costea (35 Șerban) – Păcuraru, Bejan, Nazîru, Șuta – Lazăr, Chirilă – Enache, Călințaru, Dan (35 Nikolov) – Hertu. Repriza a II-a: Șerban (65 Buzbuchi) – Bălașa, Țîru, Puțanu, Medeșan – Nikolov, Balint, Iancu – Vînă, Sandu, Manofu;

Callatis (antrenor Mugurel Cornățeanu): Mitrea – Samson, Floricel, Damian, Evdochim – Cojenel, I. Florea, Erdinci, Calagi – Bolat, Crăciun. Au mai jucat: Dragne, Marin, Huzuneanu, Iordache, Răvoiu.

Sursa: Academia Hagi