Știința Miroslava, adversarul Politehnicii Iași înaintea meciului cu FCSB. Trupa lui Stoican n-a putut-o învinge pe cea a lui Frunză

Marius ANGHEL 03 Aug. 2018, 11:09 Pregătiri, amicale

Adept al meciurilor amicale la mijloc de săptămână, antrenorul Flavius Stoican și-a testat jucătorii care au evoluat mai puțin sau deloc până acum în campionat în compania Științei Miroslava, joi seară, într-un joc de verificare disputat în Copou. Partida s-a terminat la egalitate, scor 3-3 (2-1), astfel că antrenorul divizionarei a 3-a, Viorel Frunză, a avut un debut cu dreptul pe banca Științei.

Miroslava a deschis scorul în minutul 5, prin Gorovei, din penalty, după care Poli Iași a întors rezultatul până la pauză prin reușitele lui Bekui (19) și Roșu (25). Poli s-a distanțat la două goluri în minutul 76, după reușita lui Laurențiu Rus, dar Miroslava a revenit pe final și a egalat prin golurile marcate de Sandu Iovu (82) și Tudorache (89).

Politehnica Iași – Știința Miroslava 3-3
Bekui 19”, I. Roșu 25”, Rus 76” / Gorovei 5” – pen., Iovu 82”, Tudorache 89”

Poli Iași: Cobrea – Corduneanu, Vlădeanu, Rusu, Dwubeng – Bosoi, Mimoun, Roșu, Sanoh, Danale – Bekui
În repriza a doua au mai jucat: Rusu, Bosoi, L. Rus, Zaharia, Căruță, Mihăescu, Armeanu, Patrick Petre, Ștefănescu, Francisc Cristea, Moldovan
Antrenor: Flavius Stoican

Știința Miroslava: Turiță – Agrigoroaei, Seb. Bucur, Tăcuțanu, Irimia – Bordeianu, Milea – Gorovei, Ed. Sandu, Nemțanu – Al. Marin
După pauză au mai intrat: Duță, Onică, Cerneuțanu, S. Iovu, Săvoaia, Viorică, Tudorache, Chirilă
Antrenor: Viorel Frunză

Sâmbătă, de la ora 11:00, Știința joacă un nou amical, pe teren propriu, cu CS Tomești. În schimb, Poli Iași joacă duminică, de la ora 21:00, la București, cu FCSB, în etapa a 3-a a Ligii 1.