Știința Miroslava a remizat în Copou cu CSM Poli Iași. Andrei Cristea a ratat monumental din 3 metri | VIDEO

Marius ANGHEL 05 Jul. 2017, 14:19 Pregătiri, amicale

Nou-promovata în Liga 2 Știința Miroslava a remizat, marți, scor 0-0, în amicalul cu prim-divizionara CSM Poli Iași, desfășurat pe terenul II al bazei sportive din Copou.

Desfășurat în fața a aproximativ 500 de spectatori, amicalul dintre cele două reprezentante ale județului Iași în primele două ligi s-a încheiat fără goluri, chiar dacă trupa lui Flavius Stoican a avut mari ocazii prin Pedro, Cristea și Tito. Pedro a trimis în bară dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, la jumătatea primei reprize, iar cinci minute mai târziu Andrei Cristea a ratat din careul mic. În partea a doua a jocului, Tito, rămas singur cu portarul advers, a șutat de două ori în blocajul acestuia.

De partea cealaltă, pentru Știința cele mai importante ocazii din prima repriză le-a avut Dănuț Munteanu (6′, 8′) și Cosmin Nemțanu (28′). În partea secundă Alexandru Izmană, Denis Botezatu și Alexandru Taciuc au avut situații bune de a înscrie.

CSM Poli Iași: Ivan Kelava – Gabriel Bosoi, Marius Mihalache, Cosmin Frăsinescu, Andrei Sin – Ionuț Cioinac, Pedro, Kizito, Platini – Dan Spătaru – Andrei Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.
În repriza secundă, Politehnica a început în formula: Akexei Koselev – Gabriel Bosoi, Andru Moisi, Cosmin Frăsinescu, Ionuț Panțîru, Vlad Danale, Alex Vremea, Marius Chelaru, Andrei Sin, Sabin Moldovan, Tito. Au mai evoluat și: Teo Axinte, Umpeca Eridson, Sonea, Robert Dodan, Robert Asăvoaie și Alex Boiciuc.

Știința Miroslava a început meciul în formula: Sabin Țintea – George Maxim, Ovidiu Tăcuțanu, Paul Matinciuc, Silviu Cernăuțanu, Dănuț Munteanu, Cosmin Nemțanu, Cornel Căinari, Alex Izmană, Petru Agrigoriaei, Alexandru Marin.
În repriza secundă au mai evoluat: Jan Turiță – Eduard Săvoaia, Vasile Curchi, Andrei Sărițanu, Denis Botezatu, Eduard Sandu, Adrian Viorică, Robert Ambrozie, Alex Taciuc și Codrin Chelaru.

Pentru Știința, amicalul cu CSM Poli Iași a fost singurul test desfășurat în prima jumătate a lunii iulie. Echipa antrenată de Cristian Ungureanu a plecat de astăzi la Odorheiu Secuiesc, într-un cantonament ce se va întinde pe durata a zece zile și unde se va face o pregătire exclusiv fizică. La revenirea la Miroslava, antrenor și-a propus să își testeze jucătorii în trei-patru meciuri amicale.

De partea cealaltă, următorul meci de pregătire al echipei CSM Poli Iași va avea loc, sâmbătă, tot cu o echipă din Liga 2, cu Dacia Unirea Brăila.