Serie neagră în amicale pentru FC Hunedoara

Într-un joc amical disputat pe stadionul „Constructorul” echipa FC Hunedoara (locul 3 în C4) a fost învinsă, scor 2-0 (1-0) de Metalurgistul Cugir (loc 2 în C5). Golurile au fost marcate de Itu din lovitură liberă în minutul 36 și Alin Câmpean – din acțiune (81”).

La fel ca și în celelalte 5 jocuri test de până acum, antrenorul Hunedoarei, Constantin Olariu a trimis în teren două echipe diferite în cele 90 de minute. Astfel, FC Hunedoara a început jocul cu cugirenii în formula: Fl. Raț – Vîrtan, Băiță (Pandurii 2 Târgu Jiu), Dosan, Boldea  – J. Vajda, Bratima – Blaga, Pepenar, Nicula – Dîrvaru. În repriza secundă au jucat: Dragotă – Al. Petresc, Bratima, Homei, Blaga – Lintaru, Șoit, Munteanu, Drăgan – Zdrîncu – D. Suciu (foto, dreapta).

Au lipsit din lotul lui FC Hunedoara: portarul Alexandru Coman – la serviciile căruia s-a renunțat – și accidentații Lorincz, Găceanu și Deaconescu.

De partea cealaltă tehnicianul Cugirului, Marius Opric a mizat pe formula: Gurincu – Al. Man, Schuller, Potopea, Trășcan – Itu, I. Cristea, Negură, M. Neagu – I. Radu, Cîrstean, iar după pauză au intrat: Șuteu, Cl. Oara, G. Goronea, A. Ianc, Tothăzan, A. Câmpean, Șuvaina, Tăban, R. Ștefan (Tiut, Lăncrănjan – n-au intrat).

Palmares negativ în amicale pentru Hunedoara

A fost al treilea eșec la rând suferit de FC Hunedoara în mai puțin de o săptămână după 0-1 cu Arieșul Turda (loc 10 C5) și 2-3 cu CNS Cetate Deva (loc 4 L4HD). În primele  trei teste FC Hunedoara a obținut următoarele rezultate: 2-0 cu Aurul Certej, 2-1 cu Gloria Geoagiu – ambele din L4HD și 0-0 cu Arieșul Turda.

FC Hunedoara va disputa, sâmbătă 22 februarie, în deplasare, „returul” cu Metalurgistul Cugir, într-un meci ce va începe de la ora 11:00. Campionatul Ligii a III-a se va relua pe 28 februarie.