Sebișul a încheiat marțea în picioare: victorie și cu SC Bacău

Mihai Andries 21 Aug. 2013, 08:00 Pregătiri, amicale
Sebișul a încheiat marțea în picioare:** victorie și cu SC Bacău

Triumfătoare în Ungaria ieri de dimineață, 3-0 cu Elek, Național Sebiș a continuat seria bună și spre seară, când a învins divizionara secundă SC Bacău. Marcator și contra maghiarilor, Beuran a deschis scorul în disputa cu cei din orașul lui Bacovia, apoi Miron avea să treacă pe lângă gol ratând rarisim din 5 metri. Atacantul care are goluri în tricoul UTA-ei la activ s-a revanșat după câteva minute, când a putut fi oprit doar prin fault în careul băcăuan, iar Bozian (foto) a transformat precis lovitura de pedeapsă. Cu 2-0 s-a intrat la pauză, trupa moldavă reușind în actul secund doar să reducă la 2-1.

„O primă repriză clară a noastră, am fost mai puternici din toate punctele de vedere. La pauză am făcut 7 schimbări, n-am jucat la rezultat, am dorit să văd ce putem. Rezultatul e mulțumitor, ne apropiem de ce vrem. Am arătat agresivitate bună, am reușit să ținem de minge și am și înscris de două ori. Păcat de ocaziile ratate”, a povestit Mihai Petcuț.

Naționalul a jucat în formula Soltesz (46 Merșca) – Mânecan (46 Feieș), Albert (46 Hecsko),  Morariu (46 Moise), Neacșu (46 Jude) – Coțan (70 Galea), Blănaru, Dobriceanu (Susanu), Bozian – Beuran (46 Balint) Miron (46 Mândrușcă)

SC Bacău: Știrbu – Blănaru, Pascariu, Sascău, Medeșan – Strugariu, Cl. Tudor – Șchiopu, Hurdubei, Miron – B. Ungureanu. Au mai jucat Oltean, Luncanu, Adăscăliței, B. Rusu și Țuțu.

Miercuri, de la ora 19, Sport Club Bacău va disputa cel mai puternic joc de verificare al verii, pe terenul și în compania deținătoarei Cupei Ungariei, Debrecen VSC.

Mihai Petcuț speră să mai perfecteze vineri un nou meci amical.

Sursa: SportArad