Ripensia a câștigat la scor de tenis primul amical de la promovarea în Liga 2. Antrenorul Steop n-a fost interesat să urmărească jucătorii pe care îi are în probe

Marius ANGHEL 10 Jul. 2017, 13:23 Pregătiri, amicale

Reunită de o bună perioadă de timp, de pe 20 iunie, Ripensia a bifat primul amical al verii tocmai după două săptămâni. Sâmbătă, 8 iulie, echipa timișoreană nou-promovată în Liga 2 a desfășurat pe arena Ciarda Roșie un test cu echipa din Liga a 4-a Timiș FC Bazoșu Vechi, pe care a învins-o la scor de tenis, 6-0.

Meciul desfășurat pe durata a câte trei reprize de 30 de minute a fost un bun prilej pentru antrenorul Remus Steop să testeze șapte jucători pe care îi are în probe. În prima repriză s-au înscris și cele mai multe goluri, cinci la număr. Dumiter a deschis scorul încă din minutul 7, cu un șut în cros, iar apoi Matiș a reușit hat-trick-ul în doar patru minute (11′, 14′, 15′). Același Dumiter (27′) a punctat din nou, cu un șut lobat.

Din repriza a doua, Steop a introdus pe teren și dintre jucătorii aflați în probe, iar asta s-a văzut și în evoluția scorului. În această perioadă s-a înscris o singură dată, prin Florin Nanu, din penalty, în minutul 30. În timp ce în ultima repriză, a treia, nu s-a mai marcat deloc și rezultatul final a rămas 6-0.

Sub nicio formă nu mă interesau aspecte legate de joc, să urmăresc jucătorii noi

Antrenorul Remus Steop încă nu s-a decis în privința jucătorilor noi pe care i-a testat și o va mai face încă o dată, vineri, de la ora 11:00, în amicalul de la Sibiu cu AFC Hermannstadt, și ea nou-promovată în Liga 2.

„În primul rând, mă interesa astăzi aspectul fizic al jucătorilor, sub nicio formă nu mă interesau alte aspecte legate de joc, să urmăresc jucătorii noi care au venit în această perioadă. Mă bucură faptul că nu s-au accidentat, că și-au făcut antrenamentul și că putem continua ceea ce am început în această perioadă. Nu cred că pot trage foarte multe concluzii după jocul de astăzi. Important e că am rămas la un nivel de pregătire destul de bun. Cei care au venit, îi voi mai vedea și săptămâna viitoare. La sfârșitul săptămânii, când se va termina această perioadă de acumulări, probabil voi lua o hotărâre legată de lot. Nu avem achiziții spectaculoase, rămâne să vedem ce vom face în perioada următoare. Creditul este al celor care au promovat, privim cu mare încredere ceea ce am făcut până acum. Sperăm să ajungem la un nivel foarte bun, să ne ridicăm la nivelul ligii în care jucăm în acest sezon”, a spus, pentru TMsport.ro, antrenorul Ripensiei, Remus Steop.

FC Ripensia, repriza I: Gakos – Ad. Popa, Vlădia, Hecsko, Apro – Dumiter, Mânecan, Zaluschi, C. Toma – Mediop, Matiș
FC Ripensia, repriza a II-a: Rădulescu – L. Luca, Semenea (ASO Deta), Stupu (ex Național Sebiș), Andr. Popescu – Marius Semeniuc, Stoi, Bobină, Fl. Nanu – Olărescu, Golda
FC Ripensia, repriza a III-a: Vlad Ignat (ex Metalul Reșița), Grunță, Horcea (CSM Lugoj), Stupu, Cl. Filip, Valeriu Mager (ex UTA juniori), Cluci (LPS Banatul), L. Tudor (ex Metalurgistul Cugir), Olaru, Olărescu, Ungureanu
Antrenor: Remus Steop

FC Bazoșu Vechi: Ilie – Anițaș, Slabu, Lutsch, Miltar Fulga, Secoșan, Dtziac, Cr. Radu – Frenț, Achimov. Au mai jucat: Untaru – Florescu, Curea, Bungău, Pistrițu, Bg. Roman, Pane
Antrenor: Sorin Tomoș