Rezultat modest înaintea meciului cu Turda

13 Aug. 2011, 16:27 Pregătiri, amicale

În ultimul amical al verii, fotbaliștii pregătiți de Cosmin Bodea au învins cu 2-1 echipa antrenată de Marcel Ploaie.

Toate cele trei goluri au fost marcate de Gaz Metan CFR Craiova, viitoare Gaz Metan Severin, începând cu sezonul 2011-2012. Atacantul Laurențiu Boroiban a deschis scorul în minutul 20 al meciului disputat în această dimineață pe „Municipalul” severinean, iar peste 10 minute oaspeții au egalat prin autogolul fundașului Rareș Vârtic. În minutul 43, Patrian Trifu a stabilit rezultatul final, însă jocul echipei sale n-a fost unul convingător, ținând cont de aspirațiile primarului Constantin Gherghe, care speră în promovare.

„Ratăm prea mult. Suferim și la omogenitate, fiindcă au venit mulți jucători noi”, a motivat antrenorul Cosmin Bodea rezultatul de 2-1.

Față de echipa care încheia sezonul trecut, Gaz Metan a avut șase jucători noi în primul unsprezece, iar alți trei au intrat în repriza secundă.
Cu Minerul Mătăsari, Gaz Metan Severin a jucat în formula: Ștețca (83 Neagoe) – Mitic (86 Rioșanu), Vârtic, Bălău (67 Crușoveanu), Rusu – Neacșa (67 Mirescu), Vigariu (50 Moutinho), Olah, Șaim (81 Mitriță) – Trifu (56 Bițiș), Boroiban (86 Chirea)

Vor să joace în nocturnă

Pe lângă schimbarea denumirii echipei, oficialii severineni au făcut cerere la FRF și pentru a modifica ora meciului din prima etapă a sezonului 2011-2012. Astfel, jocul cu Arieșul Turda s-ar putea disputa în nocturnă, sâmbătă, 20 august, cu începere de la ora 20. Reprezentanții clubului de la malul Dunării așteptă aviz favorabil în cazul ambelor solicitări, decizii care vor fi anunțate la începutul săptămânii viitoare.