Prima înfrângere în amicale pentru „U” Cluj, suferită în fața unei echipe bulgare de ligă secundă

Marius ANGHEL 07 Feb. 2019, 18:17 Pregătiri, amicale
Prima înfrângere în amicale pentru

Universitatea Cluj a pierdut primul amical din cantonamentul din Antalya în chiar penultima zi a stagiului de pregătire. Astăzi, echipa antrenată de Bogdan Lobonț a cedat cu 0-2 testul cu ocupanta locului 2 din liga a doua din Bulgaria, FC Montana. Clujenii mai au programat un test în Turcia, în ultima zi a cantonamentului.

La pauză, rezultatul a fost unul de egalitate. Bulgarii au deschis scorul în a doua jumătate a reprizei secunde și l-au majorat din lovitură de pedeapsă.

Bogdan Lobonț a menajat mai mulți jucători în acest amical, utilizându-i pe: Iul. Dinu – Andr. Cordoș, Rz. Prodan, Berci – Greu, Kofi, Sepsi, Hordouan – Nic. Pîrvulescu – M. Coman, Axente. Au mai jucat: Gorcea, Burghele, Hațiegan, Căpușă și Taub.

Mâine, în ultima zi a cantonamentului din Turcia, Universitatea vor întâlni formația FC Navbahor (locul 4 în Super Liga din Uzbekistan). Partida începe la ora 11:00. Revenirea în țară se va produce sâmbătă.

Rezultatele amicalelor din Turcia:

„U” Cluj – Cherno More Varna 0-0 (întrerupt după primele 45 de minute din cauza unei furtuni)
„U” Cluj – Pyunik Erevan 4-1
„U” Cluj – Rad Belgrad 1-1

„U” Cluj – FC Montana 0-2