Pojorâta și-a întrerupt seria victoriilor cu o remiză în fața Dorohoiului

Marius ANGHEL 14 Aug. 2015, 00:21 Pregătiri, amicale
Pojorâta și-a întrerupt seria victoriilor** cu o remiză în fața Dorohoiului

După patru victorii în serie în meciurile de pregătire din intersezon, Bucovina Pojorâta a remizat miercuri după-amiază, scor 1-1, pe terenul nou-promovatei în Liga a III-a Inter Dorohoi. Partida a fost una deosebit de echilibrată, vremea caniculară punându-și din plin amprenta pe evoluția celor două echipe.

După o primă repriză albă, gazdele au deschis scorul la jumătatea părții secunde prin Juncănaru, în vreme ce sucevenii au egalat în secvențele de final, prin juniorul Martin, cu capul, din centrarea lui Buhăcianu, golgheterul Bucovinei din sezonul precedent părând a fi refăcut după accidentarea care l-a ținut pe bară în ultimele săptămâni.

În acest meci, colectivul tehnic alcătuit din Dănuț Mândrilă, Bogdan Grosu și Mihăiță Szekely a folosit două echipe distincte în fiecare repriză.

Bucovina Pojorâta (repriza I): Puianu (Pop) – Kuruc, Răuță, Prundean, Iuga – Pădurariu, Jarda, Căinari, Acostăchioaie – Rus, Coman.
Bucovina Pojorâta (repriza a II-a): Pop (Turiță) – Patca, Răuță (Cristescu), Răzlog, Duțică – Mercaș, Stănescu, Ivan, Colța – Martin, Buhăcianu.

Inter Dorohoi: Satco – M. Chiorescu (R. Chiorescu 65), D. Lungu, Agheorghiesei, Mitoșeru – Netbay (Timofte 65), T. Antonescu (Stancoschi 50), D. Alexandru (Lumaicu 50),
Adu (V. Costaș 70) – M. Negruț (Dr. Mateiuc 50), Cl. Juncănaru (G. Moisa 70).

Sâmbătă, pe Areni, și marți, pe teren propriu, nou-promovata în Liga a II-a va susține două meciuri test în compania colegei de serie Rapid Suceava, fiind în tratative și pentru disputarea unui joc de pregătire în ziua de vineri, 21 august, în compania grupării de Liga a III-a CSM Pașcani.

Debutul sezonului 2015-2016 al Ligii secunde va avea loc pe data de 29 august.