Ploaie de goluri și ratări între două ilfovene

22 Feb. 2012, 09:39 Pregătiri, amicale

FC Ștefănești s-a dovedit a fi mai bună la finalul meciului cu conjudețeana de la Victoria Brănești, scorul final de 4-2 putând fi mai aspru după ce elevii lui Mihăescu s-au jucat cu ocaziile în prima repriză. În aceeași măsură, trebuie spus că alta ar fi fost soarta jocului dacă Brăneștiul nu dădea dovadă de infantilism ratând incredibil de câteva ori, dar și primind goluri prostește.

Ștefăneștiul a intrat la pauză cu 2-0 pe tabelă, după ce a deschis scorul din penalty după aproape 25 de minute de joc la o eroare a defensivei adverse. Cataramă a bătut și a înscris, însă Liviu Mihai a avut un moment de nervozitate pentru că nu a fost lăsat el să bată. După câteva minute, un șut de la semidistanță îl surprinde pe Oprea ieșit, mingea lovește transversala, ajunge în centrul careului unde Ilie o bâlbâie și faza se termină cu un jucător al Brăneștiului tras de tricou și trântit fără a se da penaltyul de rigoare.

A fost semnalul de alarmă care i-a trezit pe cei din Ștefănești, astfel că scorul devine 2-0 după un balon aruncat în față de Liviu Mihai pentru Vasile Pop, atacantul câștigă duelul umăr la umăr cu adversarul direct și punctează pe lângă Obretin. Două copilării ale Brăneștiului aveau să îi ofere șansa unui 3-0 lui Romanescu, dar tehnicul mijlocaș a ratat incredibil, ultima oară după o scăriță de efect

Repriză cu goluri și ratări fabuloase

Startul reprizei a doua îi prinde pe cei din Ștefănești dormind, astfel că Gață țâșnește pe contraatac și îl execută fără speranțe pe Manciu pentru un neașteptat 2-1. Același jucător e la un pas de 2-2 după o superbă schemă la o lovitură liberă, pornită de la o scăriță pentru Burcea și o centrare în cros a acestuia pentru devierea cu capul a lui Gață, însă balonul trece la câteva degete de bara lui Manciu. Și cum ratările se răzbună, faza imediat următoare aduce un gol senzațional al Ștefăneștiului după ce Mircea Gheorghe trosnește mingea de la 45 de metri direct sub transversala lui Răduță, stârnind strigăte de uimire din tribună cu execuția sa.

După un sfert de oră, Olariu își surprinde adversarii după ce se uită spre stânga, dar aruncă mingea în dreapta pentru Crăciun, acesta pătrunde în viteză și șutează senzațional din alergare fără nicio șansă pentru nefericitul Manciu și Brăneștiul revine din nou în joc. Mai mult, echipa antrenată de Florentin Dovlecioaica are 3-3-ul în vârf bocancului, dar D. Marin se complică în careu cu încă un dribling. Pedeapsa este dureroasă, un contraatac de manual cu Vasile Pop în prim-plan terminându-se cu o pasă în fața porții goale de unde Cr. Constantin închide tabela la 4-2.

FC ȘTEFĂ‚NEȘTI 4-2 VICTORIA BRĂ‚NEȘTI (2-0) Cataramă 25 – 11m, V. Pop 35, M. Gheorghe 58, Cr. Constantin 82 / Gață 46, B. Crăciun 77

FC Ștefănești: Al. Oprea – C. Ilie, Odoroabă, Zeciu, Marinescu – Cataramă, Liviu Mihai, Bogoș, Romanescu – V. Pop, Șt. Ciobanu. Au ma jucat portarii Manciu șl Ghețu, dar și jucătorii de câmp Topor, M. Gheorghe, Bucă, C. Constantin, Negotei, M. Dumitrache. Antrenor Iulian Mihăescu

Brănești: Obretin – Fulea, Petcu, T. David, Apostol – Pruteanu, Nicodim, Olariu, Burcea – Gață, G. Voicu. Au mai jucat: Răduță – Ciortea, B. Crăciun, Adnan, D. Marin și Lupșanu. Antrenor Florentin Dovlecioaica