O victorie și o înfrângere pentru Luceafărul

27 Feb. 2012, 17:05 Pregătiri, amicale
O victorie și o înfrângere** pentru Luceafărul

Luceafărul Oradea și-a continuat seria jocurilor amicale cu două dispute programate în weekend. Astfel, antrenorul Leo Grozavu a împărțit lotul în două, prima echipă deplasându-se la Cluj-Napoca pentru partida cu echipa satelit a Universității, U Cluj II.

Bihorenii au câștigat fără probleme, cu scorul de 2-0 (1-0) prin golurile marcate de Constantin Roșu ’17 și Cristian Andor ’90.

Pentru Luceafărul au jucat în acest meci: B. Miron – Mihuț, Letan, Lupuț, A. Achim – Ianc, D. Mureșan, Bundea – Fl. Neaga, T. Moldovan, C. Roșu. După pauză au mai intrat însă și: Konyeha, Codoban, Cr. Andor, Gh. Popescu și Pocian.

Jucătorii rămași la Oradea au evoluat, în schimb, pentru Luceafărul II în jocul cu Crișul Sântandrei, disputat pe terenul sintetic de la Baza Tineretului. În pofida întăririlor de la prima echipă, Luceafărul II a pierdut cu 1-3, scor consemnat încă de la finalul primelor 45 de minute.

Golul trupei lui Gavrilă Ghilea a fost marcat de Dumitru Muntean din penalty.

Pentru echipa a doua a celor de la Luceafărul au evoluat în acest meci: Sg. Ghilea – Iuhas, Haiduc, Mintaș, Floruț – D. Muntean, Svarczkopf, Grozoni – Haș, Blănaru, Chira. După pauză au mai intrat și: Sălăjan – Moldovan, Marian, Popuș, L. Jurca, Cr. Jurca, Molnar F., Molnar L., B. Anca și B. Milian.

Sursa: Bihoreanul