Noul „U” Cluj a fost de 10 în primul amical. 10-0 cu FC Avrig, iar nou-veniții au marcat cinci goluri

Noul

Universitatea Cluj a disputat astăzi prima partidă amicală din actualul sezon. Clujenii s-au distrat cu FC Avrig, fosta colega colegă de serie din Liga 3, și au câștigat cu 10-0 partida jucată pe Cluj Arena.

A fost meciul de debut pentru mai mulți jucători aduși în această vară la „U” Cluj. Adrian Falub a început partida cu cinci fotbaliști noi în primul 11. Nou-promovata în Liga 2 a aliniat formula: Dur-Bozoancă – Takacs, Abrudan, Kosnic, Taub – D. Florescu, D. Dumitrescu – Oct. Ursu, Greu, Hațiegan – M. Coman.

Coman, trei goluri la debut

Atacantul adus de la CFR a marcat primele trei goluri în minutul 7, 25 și 33, pentru ca Hațiegan să facă 4-0 înainte de pauză, în minutul 45. În partea a doua a marcat o dublă și croatul Kosnic (54, 56), folosit fundaș central de Adrian Falub, pentru ca Cristian Ene (67, 69, 80), înlocuitorul lui Coman din atac, să reușească și el un hattrick. Între timp punctase și Micaș (75), astfel că „U” Cluj s-a impus cu 10-0 în testul cu FC Avrig și începe relaxat șirul partidelor amicale.

Clujenii vor pleca pe 14 iulie într-un cantonament în Italia.