Neguț, decisiv pentru Chindia în amicalul cu Flacăra. Croitoru a testat cinci jucători noi

Marius ANGHEL 27 Jan. 2017, 11:51 Pregătiri, amicale

În primul amical din 2017, Chindia Târgoviște a trecut lejer de echipa de Liga 3 Flacăra Moreni. În testul desfășurat la Moreni, pe stadionul Pompieri, jucătorii pregătiți de Nicolae Croitoru s-au impus cu 2-0, ambele goluri fiind reușite de atacantul Cristian Neguț încă din primele minute ale partidei, 1 și 12.

Chindia a testat în acest joc și singurele noutăți pe care le are în lot în acest moment. În prima repriză au evoluat portarul Cătălin Căbuz (20 ani, ex CSM Râmnicu Vâlcea), fundașii Claudiu Săftescu (21 ani, ex FC Brașov) și Denis Dumitrașcu (21 ani, CSM Râmnicu Vâlcea), cât și mijlocașul Robert Bloțu (19 ani, ACS Șirineasa). După pauză, în poartă a intrat Iulian Manea (20 ani, ex SC Popești Leordeni), iar Dumitrașcu a rămas pe teren tot jocul.

„Terenul și-a pus în mod clar amprenta asupra jocului. Suntem mulțumiți de atitudinea băieților, inclusiv a celor nou veniți, care s-au adaptat destul de bine la condițiile găsite. Mâine vom stabili lotul cu care vom merge în cantonament la Mogoșoaia”, a spus, citat de DBsport.ro, antrenorul Chindiei, Nicolae Croitoru.

„E o perioadă de acumulări, m-a interesat ca jucătorii mei să iasă sănătoși de pe teren. A fost un test reușit, în compania unei echipe valoroase. Ne-am ridicat la înălțimea așteptărilor, chiar dacă am primit goluri în urma unor greșeli personale”, a comentat și antrenorul Flacărei, Gabi Paraschiv.

Flacăra Moreni (prima repriză): Halcu – Mocanu, Acasandrei, Pîrvu, Palamariu, L. Plăcintă, Tocan, Guță, Negrea, Iliescu, Cîrnaru
Flacăra Moreni (a doua repriză): Panaite (Curchi) – Iordan, A. Costache, Timofte, Tronaru, M. Plăcintă, Rogojină, Nedelcu, Drăgan (D. Dumitru), M. Ene, Al. Costache
Antrenor: Gabriel Paraschiv

Chindia (prima repriză): Căbuz – Săftescu, Vătavu, Dumitrașcu, Martac, Nisipeanu, Honciu, Pencea, C. Stoica, Bloțu, Neguț
Chindia (a doua repriză): Manea – Pătru, C. Dinu, Ispas, Dumitrașcu, Șerban, Parghel, L. Mihai, Ioniță, Neguț, Cherchez
Antrenor: Nicolae Croitoru