Metaloglobus a chinuit non-europenii Rapidului

09 Aug. 2012, 17:26 Pregătiri, amicale

Azi de dimineață, baza Pro Rapid a fost gazda unui amical de o factură destul de modestă între Rapid și Metaloglobus. Giuleștenii au început meciul cu o grămadă de vedete în primul 11 începând cu nou-venitul Peçanha între buturi, dar și cu experimentații Codrea, Pavlovic și Iulian Apostol, plus brazilienii Renan și Stefan, toți inelegibili pentru Europa League. Cu o astfel de trupă de șoc, meciul ar fi trebuit să fie floare la ureche pentru rapidiști, dar lucrurile au stat cu totul altfel în realitate. Deși au deschis scorul prin Stefan, giuleștenii s-au văzut egalați de oaspeți prin golul lui Roșu, care a valorificat o respingere greșită a defensivei giuleștene, care i-a avut în centru pe tinerii Stanca și Dăescu.

Diouf, omul negru al Metaloglobusului

Repriza a doua a însemnat două lovituri de pedeapsă acordate în favoarea gazdelor de către centralul Georgescu – prima destul de ușor, ambele fiind transformate de brazilianul Stefan. La al doilea penalty, eroul negativ a fost senegalezul Diouf, care a provocat cornerul în urma căruia tot el a comis henț. Cu zece minute înainte de fluierul de final al meciului, același Diouf a comis un fault fiind eliminat ușor la o fază la care nu era ultimul apărător. Lovitura liberă executată violent de Apostol a fost scoasă cu un reflex de excepție de către Neagu. În schimb, o intrare întârziată asupra lui Militaru a rămas nesancționată stârnind critici vehemente de pe margine la adresa brigăzii care a oficiat meciul.

Ratările lui Potecea i-au scos peri albi lui Adi Matei

Soarta meciului s-ar fi putut schimba în a doua repriză atunci când noul intrat Potecea a ratat incredibil la scorul de 2-1 pentru gazde. O neînțelegere a fundașilor centrali cu Peçanha l-a pus pe tânărul atacant al Metaloglobusului în postura de 1 la 1 cu portarul Rapidului și balonul trimis plasat pe lângă brazilian s-a scurs incredibil pe lângă bară! Au mai urmat încă două șarje ale aceluiași Potecea, în interval de 5 minute, rămase fără rezultat. Pe final, același Potecea i-a scos peri albi lui Adi Matei, după ce a câștigat un balon prin presing împreună cu Orășanu și a finalizat cu un balon ciupit din fața lui Peçanha, dar mult peste poartă. Impresia generală a fost că pe undeva, cu mai mult tupeu, bucureștenii ar fi putut obține mai mult pe tabela de marcaj

Patru portari la Metaloglobus!

Dacă Ovidiu Sabău l-a folosit tot meciul pe brazilianul Peçanha între buturi, în schimb la Metaloglobus au stat pe rând patru portari! Nedelcu a fost primul învins de Stefan, după 20 de minute intrând noul venit Mihai Plopeanu, fost ultima dată la Gloria Buzău. Repriza a doua i-a mai adus în teren pe Cezar Stancu și pe noul venit Andrei Neagu, fiecare primind câte un gol din penalty. O decizie în privința cui va rămâne se va lua cât de curând, nu de alta, dar patru portari sunt mult prea mulți la o echipă de Liga a III-a.

RAPID – METALOGLOBUS 3-1 (1-1) Stefan 3 (2 – 11 m) / Roșu

Rapid: Peçanha – Marcos, E. Stanca, Dăescu, Ad. Grigore – Pavlovic, Codrea – Renan, Apostol, Matei – Stefan. Au mai jucat I. Florea, M. Stoica, Martin. Antrenor Ovidiu Sabău
Metaloglobus: Nedelcu (20 Plopeanu) – Nițu, Voicu, Cr. Simion, Anghelini – M. Neagu, E. Vlad, Roșu, Stângă – Raicu, P. Simion. Au mai jucat C. Stancu, A. Neagu – Dinu, Diouf, Cană, Ilin, Militaru, Potecea, Ghenovici, Știrbu, Orășanu, Ir. Dumitru. Antrenor Adi Matei