Metaloglobus a câștigat prin două penalty-uri amicalul cu CS Mioveni

Marius ANGHEL 12 Feb. 2018, 13:59 Pregătiri, amicale

CS Mioveni și-a încheiat, în weekend, stagiul de pregătire centralizată de la Mogoșoaia cu un nou meci amical. Adversară i-a fost o nouă colegă de serie, Metaloglobus, iar galben-verzii au pierdut cu 2-0, suferind astfel prima înfrângere în jocurile test din această iarnă.

Meciul de sâmbătă dimineață s-a jucat pe terenul bucureștenilor de la Metaloglobus. Fiind pe finalul testelor din această iarnă, antrenorul Laurențiu Roșu a început să dea jucătorilor mai multe minute în teren, încercând să vadă de la fiecare cum se exprimă. Astfel, ca și în precedentul joc, titularii au evoluat câte o oră și, de-abia după aceea, au apărut schimbările. Pe teren au intrat ca titluari și noile achiziții Florin Ilie, Alexandru Neagu și Valentin Balint, în timp ce Robert Gherghe și George Roșoagă au fost introduși în minutul 60.

Oboseala acumulată în cele două săptămâni de cantonament și-a spus cuvântul, iar jucătorii argeșeni au făcut un joc modest. Gazdele, antrenate de piteșteanul Alin Chița, s-au impus în urma a două penalty-uri, obținute la faulturile în careu ale lui Croitoru și Gherghe.

Metaloglobus a deschis scorul în minutul 26, prin Ștefan Stângă, după ce portarul Croitoru a faultat în careu. În partea secundă a jocului, Gherghe l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Bilciurescu, iar Alexandru Potecea și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor de la 11 metri.

Metaloglobus: Rob. Geantă – Asanache, Mitroi, Caramalău, Sava – Ispir, Stângă, I. Roșu, Șt. Nicolae – Vl. Vlad, Voican. Au mai evoluat: Oct. Stanciu, Robu, Potecea, Birlciulescu, Răileanu, Ant. Popa, Negotei.

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Cip. Negoiță, Gugu, Fl. Ilie, Burnea (Alexe 17) – Mîrzeanu, Al. Neagu – Ed. Neacșu, Ayza, Ed. Florescu – Val. Balint. În minutul 60 au intrat: Șchiopu, Gherghe, Tirică, Roșoagă, Andr. Neagoe, Trașcu, Rădescu, C. Năstăsie, Vintilă.

Următorul meci de verificare al lui CS Mioveni va fi miercuri contra echipei CS Afumați. Metaloglobus mai are teste programate cu FC Argeș (14 februarie, ora 11:00, Metaloglobus) și AFCM Alexandria (17 februarie).