Marinarii au cucerit Dunărea

07 Mar. 2012, 17:08 Pregătiri, amicale

Cu puțin timp în urmă, FC Farul a disputat penultimul joc amical înaintea startului returului. Farul a câștigat cu 3-2 meciul cu Dunărea Călărași, disputat pe terenul echipei de Liga a III-a. Marinarii au marcat prin Pătulea (32), Husein (44) și Ivanovici (64), intrând la pauză cu două goluri avantaj. Călărășenii au jucat mai bine în partea a doua a meciului reușind să reducă din diferență prin Marian Șerban (72) și Paraschiv (85). După acest joc, Dunărea se va deplasa la Constanța pe 10 martie pentru returul cu Farul.

Gazdele, cu Valeriu Petrescu pe bancă, au început meciul cu:

Anghelache – Matei, Cinaru, Tarța, Toma – Șerban, M. Gheorghe, Ștefan, Preda – Mincu, Anghel. Au mai intrat în repriza secundă: Zlatan – V. Nicolae, Paraschiv, Lazăr, V. Petre, Bucur, Chiriac, Farin II, Neagu.

De partea cealaltă, Viorel Tănase a folosit următoarea formulă de echipă:

Toma (min 75 – Cernat) – Nițescu, Stegaru (min 65 – Dobre), Sipovic (min 65 – Sandu), Dino Eze (min 65 – Sascău) – Husein (min 55 – Vali Badea), Buzea (min 55 – Sorin Paraschiv), Andrei Neagoe (min 65 – Cristian Pană), Miron (min 65 – Robert Neagoe) – Ivanovici (min 65 – Coteanu), Pătulea (cpt.) (min 65 – Stăncioiu)

Surse: FC Farul și Informația de Călărași

George Curcă și Ionuț Călin nu au fost folosiți, fiind usor accidentați.

In prima repriză am practicat un joc de viteză, cu o posesie bună și am avut multe situații de gol.. Am avut agresivitate, am fost concentrați și m-a multumit atitudinea. După minutul 65, am devenit mai relaxați și am primit două goluri copilărești, pe greșeli simple pe care le voi elimina„, a declarat antrenorul Viorel Tănase, pentru fcfarul.ro.

Returul meciului de astăzi va avea loc sămbătă, de la ora 13:00, pe terenul secund din complexul Farul.