Luceafărul își reglează tirul cu adversari inferiori. Trupa lui Țălnar a încasat însă și două goluri

Marius ANGHEL 22 Jul. 2017, 20:07 Pregătiri, amicale

După ce miercuri a trecut cu 3-1 de Unirea Livada, astăzi, Luceafărul Oradea a câștigat un nou amical în fața unui adversar modest, tot de Liga a 4-a Bihor. Echipa lui Cornel Țălnar s-a impus cu 5-2 în testul cu CSC Sânmartin. 23 de jucători a utilizat clubul din Liga 2, pe unii folosindu-i și pe alte posturi, iar trei tineri au fost în probe: Sas, Misar și Roxin.

Luceafărul a început tare meciul cu Sânmartin și chiar din primul minut a ratat de două ori deschiderea scorului, prin Roșu și Matei, ultimul trimițând în bară. Potrivit Bihon.ro, golul a venit în minutul 9 după o pătrundere a lui Alexandru Iacob încheiată cu o pasă către Marius Matei, acesta șutând de la 14 metri fără speranțe pentru Hava. Trei minute mai târziu, Cristian Copil (12′) a speculat o nesincronizare în defensiva orădenilor și a egalat. Însă, până la pauză, orădenii au mai înscris de două ori. În minutul 17, Balea a centrat perfect și Claudiu Codoban a punctat cu o frumoasă lovitură de cap, iar mai apoi tot Codoban (45+1′) a mai punctat spectaculos dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

A doua parte a amicalului a început cu ratarea imensă a lui Constantin Roșu, cap din 6 metri peste poartă, iar Herghelegiu l-a imitat două minute mai târziu, nereușind să-l învingă pe Hava din doar 4 metri. Chiș Toie (67′) a majorat însă scorul cu un șut de la 14 metri, iar experimentatul Hergheligiu s-a făcut din nou de râs cu o lovitură de cap din 5 metri pe lângă bară. Apoi jucătorii lui Țălnar s-au făcut de râs când au mai primit un gol de la echipa de Liga a 4-a. Juniorul Ștefan Meșter (84′) a marcat pentru 4-2.

Dar rezultatul final a fost stabilit de un jucător venit în probe la Luceafărul de la CS Săcueni. Hergheligiu i-a pasat lui Christopher Sas (90+1′), iar acesta a reluat lejer în plasă din 8 metri.

Luceafărul I: Began – Balea, Al. Iacob, A. Mutu, I. Ban – Asanache, Țegle – C-tin. Roșu, Codoban, Bedea (Goge 30′) – M. Matei
Luceafărul II: Goia – Balea (Fl. Drăgan 62′), Bactăr, Asanache (Misar 67′), I. Ban – Feher, Țegle (Cuc 62′) – C-tin. Roșu (Sas 65′), Chiș Toie, Goge (Roxin 70′) – Hergheligiu Antrenor: Cornel Țălnar

CSC Sânmartin: Hava – Fitero, A. Pintea, Fl. Lazăr, M. Arsene, Cr. Copil, P. Ardelean, D. Iuhas, Cl. Copil, S. Ban, Ov. Morna
Au mai jucat: Cl. Popa, Șt. Meșter, Meseșan, E. Bala, E. Iuhas, E. Filip
Antrenor: Ovidiu Morna