Încă un amical, încă o înfrângere pentru Academica Clinceni în Austria. Ilfovenii au pierdut spectaculos în fața unor slovaci | VIDEO

Marius ANGHEL 03 Jul. 2016, 12:04 Pregătiri, amicale

După înfrângerea cu 0-3 cu FC Vasas din primul amical al stagiului de pregătire din Austria, meci pe care ilfovenii nu l-au făcut public, FC Academica Clinceni a pierdut și al doilea test din acest cantonament. Sâmbătă, echipa lui Mugur Bolohan a pierdut cu 1-2 în fața slovacilor de la MFK Skalica.

Meciul dintre FC Academica Clinceni și MFK Skalica a avut de toate: autogol, penalty, răsturnări de scor și repriză secundă în care nu s-a înscris deloc. Învingători la limită au ieșit slovacii, cu toate că ei erau cei care înscriau primii, însă o făceau în propria poartă. La doar patru minute de la startul partidei, unul dintre fundașii adversarei Clinceniului și-a trimit frumos cu capul în propria poartă o minge centrată dintr-o lovitură liberă din stânga careului de Pădurețu.

16 minute mai târziu, ilfovenii au comis-o și ei în defensivă și le-au dat ocazia slovacilor să egaleze din penalty, lucru pe care l-au și făcut. Adversari care au mai punctat o dată chiar înainte de pauză, în minutul 43. 2-1 a fost la pauză, rezultat care avea să se mențină și pe întreaga repriză secundă, astfel că FC Academica Clinceni a înregistrat a doua înfrângere în tot atâtea meciuri în stagiul de pregătire austriac.

Meciurile de pregătire ale echipei lui Mugur Bolohan vor continua începând de astăzi, de la ora 16:00, atunci când se va juca împotriva rușilor de la Amkar Perm. Marți, de la ora 17:00, e prograamt testul cu slovacii de la FC ViOn Zlate Moravce, în timp ce pe 9 iulie, de la ora 16:00, se joacă amicalul cu ucrainienii de la Volyn Lutsk.