FC Zalău a încasat cinci goluri în amicalul cu „U” Cluj

Marius ANGHEL 03 Feb. 2013, 10:06 Pregătiri, amicale

Formația antrenată de Marius Pașca a disputat sâmbătă primul amical al anului 2013, în Cluj-Napoca, contra echipei de Liga I – Universitatea Cluj. Partida a fost una de verificare, în care noul antrenor al clujenilor – Ionel Ganea – a dorit să își cunoască echipa având în vedere că el a semnat cu „U” Cluj doar de două zile. În schimb, Marius Pașca a dorit să vadă cum se descurcă noile transferuri și cum pot face față unei echipe din primul eșalon.

Meciul a început sub semnul echilibrului, ambele formații jucând mai mult la mijlocul terenului. Scorul a fost deschis după câteva minute de joc de Georgian Tobă, care din aproximativ 6 m a reușit să îl fenteze pe Claudiu Chiș. La nici cinci minute de la marcarea primului gol, elevii lui Ionel Ganea reușesc să mărească avantajul, prin Viorel Dinu, care a scăpat singur cu portarul.

FC Zalău încearcă să revină și să reintre în joc, însă jocul lui Viorel Ionașcu și compaia nu prea funcționează. Mai mult, apărerea zălăuanilor lasă de dorit, deoarece în minutul 24 scorul ia proporții. Răzvan Zăinescu mărește avantajul clujenilor, printr-un șut excelent la poarta lui Claudiu Chiș. Cu doar 10 minute înainte de final, Universitatea beneficiază de o lovitură liberă, care este fructificată la maxim de Viorel Dinu, marcând încă o dată în poarta lui FC Zalău.

Cu șase minute înainte de final, FC Zalău ratează o ocazie importantă, prin Cosmin Sabou care execută o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri însă mingea trece puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții.

La pauză, ambele tabere a făcut schimbări în lot, mai mult „șepcile roșii” au schimbat aproape toată garnizoana. S-a putut observa în jocul ambelor echipe, că băieții sunt tineri și fără experiență, deoarece s-au făcut greșeli și de o parte și de alta și s-a jucat mai mult la mijlocul terenului. Din păcate, elevii lui Marius Pașca nu au reușit să spargă gheața și să marcheze măcar golul de onoare. În schimb, clujenii au reușit să mai puncteze o dată, prin Apostol Muzac, care a executat cu brio lovitura de la punctul cu var. Ei bine, partida s-a încheiat cu scorul de 5 – 0 pentru formația clujeană.

La finalul meciului, galeria Universității și-a aplaudat favoriții și a scandat numele echipei minute în șir. În schimb, fanii echipei zălăuane s-au întors acasă dezamăgiți de meciul făcut de favoriți.

Până la începerea returului, elevii lui Marius Pașca vor mai susține unele meciuri amicale, dar cu siguranță vor fi cu echipe de nivel apropiat.

VEZI o GALERIE FOTO de la amical

Universitatea Cluj – FC Zalău 5 – 0 (4 – 0)
Au marcat: Georgian Tobă (min.9), Viorel Dinu (min. 14 și 34),  Răzvan Zăinescu (min. 23) și Apostol Muzac (min. 85)

„U” Cluj:   33. Ionuț Bosneag, 2. Raul Ciupe, 4. Zsolt Szilagyi, 25. Adrian Popa, 6. Eduard Nicola, 15. Răzvan Zăinescu, 11. Dan Bușcă, 17. Kovacs Lorand, 27. Georgian Tobă, 28. Vasile Gheorghe și 26. Viorel Dinu. Rezerve: 1. Cătălin Samoilă, 20. Rareș Takacs, 13. Florin Cordoș, 21. Paul Tene, 19. Apostol Muzac, 23. Andreas Calcan, 22. Octavian Ursu, 8. Robert Iancu, 16. Răzvan Dulap, 24. Dan Zdroba, 12. Alex Țicrea, 9. Cătălin Dedu, 18. Andrei Ciaca și 10. Cristian Mureșan. Antrenor principal: Ionel Ganea, ajutat de Marius Popescu și Gheorghe Barbu

FC Zalău:  1. Claudiu Chiș, 8. Vlad Lung, 5. Cosmin Cosma, 19. Codruț Bulz, 4. Vlad Negrean, 18. Maior Istvan, 9. Mihai Bode, 7. Raul Stanciu, 15. Viorel Ionașcu, 10. Cosmin Sabou și 17. Andrei Teglaș. Rezerve: 12. Alexandru Gudea, 21. Claudiu Cornaci, 11. Gigi Gorga, 6. Gabriel Țiriac, 22. Cătălin Anghel, 14. Codruț Ardelean și 20. Vasile Jula. Antrenor principal:  Marius Pașca și antrenor secund: Cristian Oros

Sursa: Sportul Sălăjean