FC Olt a câștigat în a doua repriză amicalul cu Apă

14 Jul. 2012, 15:31 Pregătiri, amicale

După ce a debutat în jocurile amicale cu o remiză rușinoasă, 0-0, în fața amatorilor de la Pirelli, FC Olt a câștigat astăzi testul cu Apă Craiova, scor 2-0. După o primă repriză albă, slătinenii s-au impus în fața campioanei Doljului în partea secundă grație golurilor reușite de Vâlcică și Quist. Amicalul s-a disputat pe stadionul Chimia, din Ișalnița.

Echipa antrenată de Dan Oprescu și-a demonstrat superioritatea încă din startul reprizei, însă dominarea nu a dus automat și la deschiderea scorului. Slătinenii au încheiat prima repriză la egalitate cu nou promovata în Liga a III-a. În actul secund, Voicu și Vâlcică au combinat decisiv pentru primul gol al partidei, Vâlcică (50) reușind să puncteze din interiorul careului la colțul lung. Trei minute mai târziu, Quist (53) a înscris și el cu un șut de la 16 metri și a stabilit scorul final.

FC Olt Slatina I: Mecea – Mirescu, Chircan, Crușoveanu, Bancu, Polgar, Crăciun, Andrei David, Pribac, Matei, Corcoveanu
FC Olt Slatina II: Bugiu – Petrescu, Irimescu, Giurcă, Cuedan, Quist, Vâlcică, Goge, Voicu, Velcovici, Vasiu (70 Bâră)

CS Apă Craiova a început în formula: Surdu – Ionele, Gheorghiță, Lupu, Belu, Bâia, Trăistaru, Șoavă, Ionescu, Tâmplaru, Stăncuță