FC Brașov, învinsă de CS Balotești la Izvorani. Stere: „A fost un test util”

Marius ANGHEL 13 Feb. 2016, 20:43 Pregătiri, amicale
FC Brașov, învinsă de CS Balotești la Izvorani.** Stere:

FC Brașov a pierdut, scor 1-2, sâmbătă dimineață, amicalul disputat la baza sportivă de la Izvorani cu CS Balotești, echipă de pe locul 10 din Seria I a Ligii 2! După o primă repriză albă, în partea a doua s-au înscris toate cele trei goluri ale meciului test. Ilfovenii s-au desprins la un moment dat la două goluri, după reușitele lui Dorinel Popa și Claudiu Herea, însă „stegarii” au luptat pentru egalare, dar au putut doar să reducă din diferență, prin Marius Matei.

„Prima repriză a fost una echilibrată. Apoi au dat două goluri în urma unor erori. Am revenit în joc după reușita lui Matei, apoi am mai ratat câteva ocazii. Până la urmă, a fost un tes util, care ne-a arătat ce avem de îmbunătățit până la reluarea campionatului. Pe faza defensivă avem multe de remediat, cel mai mult mă supără că luăm gol meci de meci”, a declarat, citat de mytex.ro, antrenorul Mihai Stere.

FC Brașov (prima repriză): Mutu – Vagner, Istrofor, Săftescu, V. Munteanu – Al. Coman, S. Pană, Codoban, Alupoaie – Bg. Rusu, Andor
FC Brașov (repriza secundă): Căucă – Vagner (Mug. Buga ”60), Istrofor (Ș. Moraru ”78), Săftescu, V. Munteanu – Al. Coman, S. Pană, Codoban (Cerlincă ”60), Alupoaie (H. Popa ”60) – Bg. Rusu (M. Matei ”60), Andor (D. Ene ”60)
Antrenor: Mihai Stere

CS Balotești: Fulga – Dedu, Flămînzeanu, Marciuc, Mirescu – Antoche, Sandu – P. Radu, Herea, Gojnea – Bâtfoi. În repriza a doua au fost utilizați toți jucătorii valizi din lot.
Antrenor: Marius Oprea

Fundașul central despre care președintele Vasile Dochița a declarat vineri că l-a convins să semneze cu FC Brașov, Daniel Lung, liber de contract după ce s-a despărțit de Concordia Chiajna, nu a jucat în acest amical, deoarece n-a vrut să riște o accidentare înainte să fie sigur că va deveni „stegar”. Lung se va alătura de luni lotului condus de Mihai Stere.

FC Brașov mai are un singur amical programat în această perioadă înainte de reluarea campionatului, sâmbătă, la Târgoviște, cu Chindia.