Eșec la limită pentru Otopeni

22 Jul. 2012, 14:00 Pregătiri, amicale

Ilfovenii au jucat ieri un amical cu Dinamo II, echipă aflată la final de cantonament montan. Obosiți din cauza antrenamentelor fizice pe care s-a pus accentul în această săptămână, elevii lui Viorel Ion au dominat startul meciului, deschizând scorul prin reușita lui Mugurel Dedu, care a înscris norocos cu un șut din afara careului care a lovit bara și apoi pe portarul Manyur și a intrat în plasă. Doar trei minute a durat entuziasmul Otopeniului, deoarece Buia a șutat impecabil din marginea careului de 16 metri, pe colțul scurt al porții lui Bucuroiu.

După pauză, schimbările efectuate de „Vioară” au arătat că mecanismul Otopeniului mai are nevoie de rodaj pentru a funcționa ca uns. Viorel Ștefan a speculat o minge revenită din bară în careul advers, însă replica ilfovenilor a fost de excepție, Marius Roman egalând cu un șut superb de la 25 de metri. Scorul final a fost stabilit de Balint, care a marcat golul de 3-2 cu 10 minute înainte de finalul meciului.

CS OTOPENI – DINAMO II 2-3 (1-1) M. Dedu 19, M. Roman 73 / Buia 22, V. Ștefan 65, Balint 80

Otopeni: Bucuroiu – Cl. Dumitrescu, C. Marin, Vătavu, B. Dumitru – Bardu, M. Dedu, S. Pană, G. Ghiță – L. Pârvu, V. Bucă. Au mai jucat Oltean – Antoche, V. Alexandru, Iliescu, Marcu, Otvoș, S. Radu, G. Ion, M. Roman, Pălimaru
Dinamo II: Manyur – Cazacu, Ioniță, Popescu, Stanca – Mișu, Bădăuță, Stănescu, Buia, Vasile – Bitez. În repriza a doua au jucat: Manyur (60 Dănciulescu) – Apostol, Albert, Ghinea, Burnea – Ursache, Ștefan, Neculai, Stan, Ciobanu (70 Birău) – Lemac (70 Balint)

„Ne aflăm în plină perioadă de pregătire, nu am apucat să lucrăm cu mingea și e firesc să se observe o lipsă de omogenitate. Nu mi-am propus să câștig meciurile amicale, ci momentan să creionez o formulă de echipă viabilă. Dacă doream neapărat să câștigăm acest meci, o puteam face, dar scopul pregătirii noastre e cu totul altul și totul trebuie făcut gradat” Viorel Ion, antrenor principal CS Otopeni

„Am terminat cantonamentul de pregătire așa cum mă așteptam, atingând punctul maxim de formă în meciul de ieri cu CS Otopeni. Mă mulțumește rezultatul, dar mai avem mult de muncă, în condițiile în care trebuie să se înțeleagă că avem aici un lot doar cu tineri jucători, majoritatea de 18-19 ani” Ilie Alexe, antrenor principal Dinamo II