Egal nul sub ochii „Procurorului”

01 Mar. 2012, 23:21 Pregătiri, amicale

Ieri dimineață, Dinamo II și CS Otopeni s-au duelat într-un meci viu disputat pe sinteticul din Ștefan cel Mare. Chiar dacă scorul final a fost 0-0, cele două colege de serie din Liga a II-a au oferit un spectacol plăcut ochiului cu destule ocazii și chiar și un penalty ratat. Proaspăt revenit din Bulgaria, acolo unde a ratat un împrumut la ȚSKA Sofia, Mușat nu a reușit să îl invingă de la punctul cu var pe Râmniceanu la o fază la care s-a considerat că portarul ilfovenilor l-a atacat târziu pe Bucă în careu (FOTO principală).

Cornel Dinu a supervizat meciul

Noul director tehnic al Centrului de Copii și Juniori de la Dinamo, Cornel Dinu a venit la puțin timp după startul partidei, dar la timp pentru a prinde penalty-ul ratat de echipa sa. Ambele echipe au încercat să dea lovitura prin șuturi de la semidistanță, dar de fiecare dată Pena și Râmniceanu au fost la post. Accidentarea lui Dedu l-a obligat pe Bunică să facă prima schimbare înainte de pauză, trimițându-l pe Cristea în locul acestuia. Două mari ocazii au putut fi consemnate în dreptul perechii de atacanți a gazdelor, căpitanul Bucă fiind blocat excelent de Râmniceanu, în timp ce juniorul Lemac a trimis milimetric pe lângă

Mulți juniori aruncați în luptă de Dinamo

Politica clubului din Ștefan cel Mare de a promova tinerele talente la satelit s-a văzut și în meciul de ieri, pe care Dinamo II l-a început cu șapte jucători sub 21 de ani: Dobrosavlevici, Buia, Lemac (toți născuți în 1994), Cazacu (1992), Ioniță (1991), Desculțu, Pena (ambii 1990). Mai mult, după pauză au mai intrat și Rafi Stănescu și Bitez (ambii 1993), Stanca (1992), Mărmăneanu (1991) și Balint (1994). Media scăzută de vârstă a fost „stricată” în primul rând de căpitanul Bucă cu cei aproape 27 de ani ai lui. În ciuda schimbărilor făcute în a doua repriză în ambele tabere, scorul a rămas neschimbat, chiar dacă Ciolacu, Lemac, Ungureanu sau Bucă au avut golul în vârful bocancului.