După 0-6 cu Afumați, Trică a tras primele concluzii la Juventus

Mihai Andries 13 Jul. 2014, 09:42 Pregătiri, amicale

Scorul final al amicalului disputat vineri dimineață în Colentina, între Juventusul lui Trică și Afumațiul lui Vasile Neagu nu lasă loc de comentarii. Ilfovenii s-au impus cu un scor de tenis, reușind un set la zero în fața unui adversar cu mulți jucători în probe.

Amicalul a fost un trial excelent pentru tehnicianul Juventusului care s-a lămurit cine mai merită o șansă și cine nu în noul proiect de transformare al echipei din Colentina. Partida a fost una fără istoric, ilfovenii dominând cele trei reprize de câte 35 de minute cât a durat meciul. Voican și Ruiz cu o dublă au stabilit scorul primului mitan, pentru ca Piko și Ionică să înscrie în repriza secundă, Vincene a închis tabela la capătul unei pătrunderi personale în ultimul act al întâlnirii.

Și-au schimbat programul de pregătire

Conform siteului oficial al clubului bucureștean, programul echipei a suferit unele ajustări. Deoarece, pe data de 30 iulie, Juventus va fi programată în noua ediție a Cupei României, stagiul de pregătire de la Cheile Grădiștei se va desfășura în perioada 18-28 iulie. De asemenea, partida amicală cu Dinamo a fost reprogramată pentru joi, la Mogoșoaia, în timp ce la meciul cu Ștefănești s-a renunțat.

Trică, nemulțumit de jucătorii în probe

La finalul partidei, tehnicianul Juventusului a tras linie și a renunțat la o bună parte dintre cei care au fost în probe. Astfel, Trică s-a decis asupra unui lot de 19 jucători, alături de care vor mai veni câțiva în probe și pe parcursul săptămânii viitoare. Lista celor rămași îi cuprinde pe Chiș, Filip – Ionel Țabără, Al. Trică, Vișan, Neagu, Matei, Al. Marin, Ciunel, Renato Bălan, Nica, Costache, Cazan, Vleoangă, Iosofache, Rîpanu, Bustea, Mirel Țabără, Marian Bălan.

„A fost un test edificator. Am renunțat la o parte dintre jucătorii veniți în probe, iar săptămâna viitoare voi testa alți 5-6 aspiranți la un loc în lotul lui Juventus. Nu mi-a plăcut deloc atitudinea noastră, altceva vreau să văd pe teren. Din acest moment toți trebuie să se considere în probe” a comentat Trică pentru siteul oficial al clubului

JUVENTUS – CS AFUMAȚI 0-6 (0-3, 0-5) Voican, Ruiz 2, Piko, Ionică, Vincene

Juventus (prima garnitură): Butoi – Vișan, Al. Trică, I. Țabără, Neagu – Matei, Ciunel, Al. Marin, R. Bălan – Nica, Chitucea
Juventus (a doua garnitură): Filip – Smaranda, Costache, Sima, Dincă – M. Țabără, Simion, Vleoangă, Rîpanu – Cazan, Iosofache. A mai intrat Săilă
Antrenor Eugen Trică

Afumați (prima garnitură): Obretin – Nedelcea, Mogoș, Bar, M. Mureșan – Șt. Vasile, Surugiu, Balgiu, Chirilă – Ruiz, Voican
Afumați (prima garnitură): Obretin – Vincene, Vrabie, Bar, Stancu – Vincene, Robicek, Piko, Teleoacă – Vlada, Ionică