Dunărea, la a patra victorie în tot atâtea meciuri amicale. Călărășenii au fost conduși, dar au revenit prin golurile lui Avram și Balint

Marius ANGHEL 09 Feb. 2017, 13:22 Pregătiri, amicale
Dunărea, la a patra victorie în tot atâtea meciuri amicale.** Călărășenii au fost conduși, dar au revenit prin golurile lui Avram și Balint

Dunărea Călărași a obținut, miercuri, a patra victorie în tot atâtea meciuri amicale pe care le-a desfășurat în această perioadă de pregătire. Echipa lui Adrian Mihalcea a trecut cu 3-1 de Înainte Modelu. E drept însă că Dunărea a disputat numai teste în fața unor adversari din ligi inferioare.

Cei care au marcat primii în meciul amical desfășurat pe terenul sintetic de la Prefab Arena au fost jucătorii Modelului. Noua achiziție Florin Stoica a deschis scorul încă din minutul 15, însă avantajul minim a rezistat doar un sfert de oră. Tot un jucător proaspăt transferat, Alexandru Avram (foto), a egalat pentru Dunărea în minutul 30, semnând astfel și prima sa reușită pentru formația călărășeană.

În partea a doua a jocului, Adrian Mihalcea a schimbat aproape întreaga echipă, iar Valentin Balint a adus Dunărea destul de repede în avantaj, în minutul 52. Tot Balint a înscris ultimul gol al amicalului, în minutul 80.

Dunărea, prima repriză: C. Lungu – Ibrian, Mardare, Șandru, C. Mihuț – Bg. Danciu, C. Cristea, Pușcaș, Licu – Țîră (Dincă 40′), Al. Avram
Dunărea, a doua repriză: Gab. Popa – Țenea, Sil. Matei, Șandru (Nedelcu 80′), Mardare (D. Mihai 65′) – Preoteasa, Cincă, Dincă, V. Petre – M. Ștefan, V. Balint
Antrenor: Adrian Mihalcea

Înainte Modelu: Dr. Geantă (B. Stanciu 46′) – I. Vasile (Hristian 46′), Manole, A. Dobre (Istrate 46′), Fl. Marin (Andr. Alexa 46′) – D. Gheorghe, Fl. Stoica, C. Petrescu (Ghiță 46′), R. Mihalache – Popică, V. Bucă (Al. Alexa 46′)
Antrenor: Valeriu Petrescu

Până acum, Dunărea Călărași a câștigat amicalele cu Unirea Slobozia (2-1), Spicul Vîlcelele (7-0), SC Popești Leordeni (3-1) și Înainte Modelu (3-1), iar sâmbătă are programat un nou test, la Izvorani, de la ora 14:00, cu Metalul Reșița. De partea cealaltă, Înainte Modelu joacă tot sâmbătă, de la ora 11:00, pe sinteticul de la Modelu, cu Venus Independența.