„Dubla” lui Popescu i-a adus Luceafărului victoria în Ungaria!

Marius ANGHEL 14 Feb. 2013, 14:23 Pregătiri, amicale

Al treilea joc de pregătire, a treia victorie pentru Luceafărul Felix. Miercuri seara, bihorenii au învins cu 2-0 (0-0) formația FC Termal Gyula, care activează în Liga a III-a maghiară și este pregătită de orădeanul Paul Popovits jr. Ambele goluri au fost marcate în repriza a doua de Gheorghe Popescu, în minutele 61 și 72.

„Am întâlnit un adversar bun, preocupat de joc. Noi am făcut un joc de posesie în prima repriză, ne-am creat ocazii, dar nu am înscris. După pauză am fost mai ofensivi și au apărut și golurile. Per ansamblu sunt mulțumit, dar mai avem lucruri de pus la punct”, a declarat antrenorul Florin Farcaș.

Pentru Luceafărul au evoluat: D. Paul – D. Muntean, Letan, Mintaș, A. Achim – Ov. Ghilea – Ianc, Svarczkopf, Bundea, Pantea – Fl. Neaga. După pauză au mai intrat Sălăjan – G. Bogdan, Cura, Cervinschi, G. Cornea, Lăscan, Cr. Jurca, Haș, B. Vlad și Gh. Popescu.

Nu au putut evolua din motive medicale Sergiu Pop și Constantin Roșu.

La echipa maghiară au jucat ex-orădeanul Sebastian Sfârlea și ex-arădeanul Claudiu Drăgan.

Sâmbătă, de la ora 11, Luceafărul Felix va evolua la Timișoara cu ACS Poli.

Sursa: Luceafărul Oradea