Două noi achiziții i-au adus Luceafărului victoria cu Ripensia

Marius ANGHEL 06 Feb. 2017, 18:30 Pregătiri, amicale

După victoria cu 4-1 cu Crișul Chișineu Criș, liderul ligii a IV-a Arad, cel de-al doilea amical al iernii pentru Luceafărul Oradea a însemnat tot un succes la scor, însă unul mai mic. Bihorenii s-au impus, sâmbătă, pe teren sintetic din Salonta, cu 2-0 în fața Ripensiei Timișoara, a treia clasată din Seria a 4-a a Ligii 3. Ambele goluri au fost marcate de noi achiziții.

Antrenorul Cristian Lupuț a alcătuit pentru amicalul cu Ripensia două echipe diferite, fiecare reușind să înscrie câte un gol în repriza în care a evoluat. Scorul a fost deschis de Miholca, în minutul 21, după a prins un șut bun de la marginea careului și l-a învins pe Rădulescu. Arnăutu (35) a fost și el aproape de mărirea avantajului, însă a ratat singur cu portarul. În partea secundă a meciului, după ce ambele echipei și-au schimbat toți jucătorii, „luceferii” și-au continuat dominarea, dar și timișorenii au avut două situații bune. Cei care au înscris însă au fost tot jucătorii lui Lupuț, în minutul 70. Fundașul Hlinca a avut o acțiune personală din propria jumătate, a driblat trei adversari, a pasat în dreapta pentru Roșu, a cărui centrare a fost fructificată de Predescu. În final, Balea (72) și Cuc (75) au avut și ei șansa de a înscrie, însă au irosit situațiile de a duce scorul la un rezultat de neprezentare.

VEZI o GALERIE FOTO a meciurlui amical

Luceafărul Oradea – Ripensia Timișoara 2-0 (1-0)
Miholca 21′, Predescu 70′

Luceafărul (prima repriză): Began – Fl. Drăgan, Feher, Cordoș, I. Ban – Bedea, Codoban – Balla, D. Costea, Miholca – Arnăutu
Luceafrăul (a doua repriză): Egri – Balea, Hlinca, Bactăr, Ursu – Cuc, Țegle – C-tin. Roșu, Chiș Toie, A. Predescu – M. Matei
Antrenor: Cristian Lupuț

Ripensia (prima repriză): Rădulescu – Popa, Hecsko, Apro, Toma, Filip, Mânecan, Stoi, Dumiter, Golda, Olar
Ripensia (a doua repriză): Gakos – Vlădia, Vasiliu, Ștreangă, Semeniuc, Luca, Briciu, Zaluschi, Nanu, Bobină, Mateș. A mai intrat: Olărescu
Antrenor: Remus Steop

Următorul amical programat al Luceafărului va avea loc miercuri, 8 februarie, cu ASU Poli, locația nefiind încă stabilită.