Conduși, luceferii au revenit și au câștigat amicalul cu FC Hidișel!

Marius ANGHEL 11 Feb. 2013, 13:29 Pregătiri, amicale
Conduși, luceferii au revenit și au câștigat** amicalul cu FC Hidișel!

Luceafărul Oradea a învins cu 2-1 (0-0) echipa FC Hidișel în cel de-al doilea meci amical susținut în această iarnă pe terenul sintetic de la Baza Tineretului.

Echipa din Liga IV- a deschis scorul în minutul 53 prin Agiurgioaei, care a înscris în poarta goală, taxând o nesincronizare în defensivă. Luceafărul a reușit să egaleze în minutul 72, când Neaga a scăpat singur, a pasat pentru Popescu, care din șase metri a îndeplinit o simplă formalitate (1-1). Cu trei minute înainte de final, rolurile s-au inversat Popescu devenind servant pentru Neaga, iar atacantul a înscris cu un șut din vole trimis de la 14 metri sub transversală (2-1).

Antrenorul Florin Farcaș a început jocul cu formula: D. Paul – G. Bogdan, Cura, Cervinschi, A. Achim – Lăscan (20 G. Cornea) – Cr. Jurca, Svarczkopf, Haș, B. Vlad – C. Roșu. După pauză au jucat: Sălăjan – Iovan, Letan, Mintaș, Cornea – Ov. Ghilea – Fl. Neaga, Bundea, Ianc, I. Pantea – Gh. Popescu.
Din cauza problemelor medicale Sg. Pop și Muntean au fost menajați.

Pentru FC Hidișel au evoluat: Szabo – Crișan, Ciuciu, Cozac, Chira, Beudean, Fărcuța, Grosu, Dumiter, Buștea, Agiurgioaei. Au mai intrat Puie, P. Filip, Roman, Ungur, Haiduc și Cherecheș.

Luceafărul va susține următor test miercuri, atunci când va evolua în deplasare cu echipa maghiară FC Termal Gyula.