COMENTARIUL LIVE / CS Buftea a pierdut clar în fața lui Dinamo

25 Mar. 2009, 11:43 Pregătiri, amicale

Azi de la ora 16, liderul Ligii I, Dinamo București, a disputat un amical cu echipa din Buftea. Deși a avut în primul unsprezece o serie de nume grele printre care Zicu, Dănciulescu, Adrian Cristea, Moți sau Boștină, Dinamo a început ezitant, deși au fost la un pas de a deschide scorul prin Dănciulescu în minutul 10. Gazdele au dominat startul partidei, flancul drept al apărării lui Dinamo fiind un bulevard pentru cursele lui Alin Marcu. Pe un astfel de bulevard gazdele au deschis scorul în minutul 18, prin același Alin Marcu care a marcat cu un șut plasat în vinclu de la colțul careului mare.

Finalul de repriză a aparținut alb-roșiilor care au reușit să întoarcă scorul prin Dănciulescu și Zicu, ultimul din penalty. De altfel, Zicu a fost cel mai bun jucător al echipei antrenate de Mircea Rednic.

Deși l-au pierdut de Cristea în ultimele secvențe ale primei reprize după o accidentare la inghinali, dinamoviștii au terminat victorioși meciul după cel de-al doilea gol al lui Zicu, marcat în repriza a doua, în minutul 65.

Meciul a fost televizat în direct de sport.ro

COMENTARIUL LIVE

Echipele de start

CS Buftea: Oghinciuc – Tomozei, D. Badea, Tutunaru, Marcu – Cr. Vlad, Goșman, Dorobanțu, A. Dumitrescu – D. Păun, Vrăjitoarea. Antrenor: Cristian Țermure

Rezerve: Panainte, Rupa, Dr. Gheorghiu, Bălășoiu, Stegaru, Leu, T. Stan, Udrea, Afusi, D. Marin, A. Neagoe, Fleșner

Dinamo: Dolha – Blay, Goian, Moți, Mușat – Papa Malick, Boștină, Zicu, A. Cristea – Dănciulescu, Voican. Antrenor: Mircea Rednic

Rezerve: Matache, Izvoranu, Homei, Bruno Simao, Mendy, Melinte, Predescu

Min.1. A început partida dintre cele două echipe. La Dinamo în atac, Dănciulescu va face pereche cu unul dintre cei mai promițători juniori de la echipa a doua, Andrei Voican, născut în 1991.

Min.4. Meciul este viu disputat, gazdele atacând fără frică poarta lui Dinamo.

Min.7. Lovitură liberă pentru Buftea de la circa 22-23 de metri. Execută M. Dorobanțu, dar mult peste poartă.

Min.10. Mare ocazie a lui Dinamo. Centrare foarte bună a lui Blay, preluare elegantă a lui Dănciulescu undeva în colțul careului de 6 metri al Buftei și șut în forță peste.

Min.13. Gazdele nu par a fi impresionate de numele adversarului și par a avea inițiativa în acest start de partidă.

Min.15. O pasă excelentă în adâncime de la Papa Malick pentru Mușat, centrare foarte lungă spre careu, dar fără niciun rezultat pe tabelă.

Min.16. Pătrundere în forță a lui A. Marcu pe flancul stâng, dar centrarea pe jos e prinsă de Dolha

Min.17. O nouă minge în adâncime trimisă de Papa Malick, de data asta pe centru, dar în ultimul moment, gazdele rezolvă faza în cele din urmă.

Min.18. șut superb a lui Marcu din stânga careului dinamovist, direct în vinclu: 1-0 pentru Buftea!!!!

Min.22. Iureșul gazdelor continuă, iar dinamoviștii par să nu își regăsească ritmul

Min.24. La un pas de 2-0 jucătorii de la Buftea. O fază aproape la indigo cu cea de la faza golului, numai că distanța a fost mult mai mare. Din fericire, pentru echipa lui Rednic, Dolha are o paradă de zile mari.

Min.25. Contraatac rapid al gazdelor finalizat cu un șut în forță peste

Min.26. Lovitură liberă periculos executată în careu de Adrian Cristea și Voican trimite cu capul pe lângă poartă.

Min.29. O diagonală de peste 40 de metri a lui Moți, dar Dănciulescu nu știe să profite de minge.

Min.30. Centrare foarte bună a lui Tomozei și Dan Păun reia pe lângă poartă.

Min.31. O nouă ezitare a lui Blay și marcatorul golului gazdelor, Alin Marcu, șutează bine spre poarta lui Dolha, dar fără a-i da probleme acestuia

Min.35. Prima schimbare a meciului. Tomozei accidentat serios la umăr este înlocuit cu juniorul Udrea.

Min.37. Papa Malick pierde incredibil de ușor o minge la centrul terenului și gazdele au șansa lui 2-0, dar Păun șutează în Goian

Min.38. Aflat în marginea careului, Zicu întoarce superb pe spate undeva la circa 19 metri de poartă și Dănciulescu șutează imparabil din voleu: 1-1

Min.41. Penalty pentru Dinamo. Zicu este tras evident de tricou în careu de către Darius Badea. Cartonaș galben pentru fundașul gazdelor. Același Zicu bate penaltyul imparabil, lângă bară: 1-2

Min.45. Ultimul eveniment al reprizei a fost schimbarea lui Adrian Cristea cu Bruno Simão. Se pare că jucătorul lui Dinamo a suferit o întindere la inghinali.

Min.46 A început repriza secundă. La pauză au intervenit mai multe schimbări în ambele formații, care se prezintă astfel:

Buftea: Panainte – Udrea, Stegaru, Tutunaru, Leu – Rupă, Neagoe, Stan, D. Marin – Bălășoiu, Afusi

Dinamo: Matache – Homei, Goian, Izvoranu, Simao – Zicu, Malick, Boștină, Predescu – Dănciulescu, Mendy.

Min.49 D. Marin a întors prin dribling toată apărarea dinamovistă, însă faza a rămas fără rezultat.

Min.56 Stan șutează puternic, dar mingea este trimisă în corner.

Min. 62 Mendy trimite bară! Șut foarte bun al dinamovistului.

Min. 63 Leu are o intervenție salvatoare în fața lui Zicu. Lovitură de la colț pentru Dinamo.

Min. 65 Dinamo își majorează avantajul. Zicu își trece în cont dubla, după o centrare perfectă a lui Simao

Min. 68 Cartonaș galben pentru Udrea

Min. 70 Acțiune bună de contraatac a dinamoviștilor. Homei centrează de pe partea dreaptă, dar niciun coleg de-al său nu se află în careul gazdelor.

Min. 72. Pasă complet aiurea a buftenilor, însă dinamoviștii nu profită de situația favorabilă.

Min.74 Schimbări la Dinamo. Au ieșit Dănciulescu și Papa Malick, în locul lor intrând Melinte și Scarlatache.

Min. 78 Modificări și în formația gazdă. Au intrat pe teren portarul D. Stanciu și Fleșner

Min.85 Predescu este surprins în offside. După cel de-al treilea gol al dinamoviștilor ritmul jocului a scăzut considerabil.

Min.89 Ocazie mare pentru Buftea. D. Marin șutează puternic pe colțul lung, Matache respinge în bara transversală, iar mingea se îndepărtează de poarta oaspeților

Min. 90 Fluier final. Dinamo învinge clar CS Buftea cu scorul de 3-1