CNS Cetate Deva bate pe FC Hunedoara în primul test al verii!

CNS Cetate Deva** bate pe FC Hunedoara în primul test al verii!

Nou-promovata în Liga a III-a, echipa CNS Cetate Deva a învins, astăzi, în deplasare formația FC Hunedoara într-un meci cu cinci goluri marcate și o răsturnare spectaculoasă de scor.

Partida dintre FC Hunedoara și CNS Cetate Deva disputată pe Stadionul „Michael Klein” pe o căldură toridă s-a încheiat cu scorul de 2-3, după ce la pauză gazdele conduceau cu 2-0.

Hunedoreanul Darius Ursachi a deschis scorul, cu capul, iar colegul său Răzvan Drăgoescu l-a majorat, după care a părăsit terenul, accidentat. După pauză devenii Dan Suciu, Adrian Pribac și Tudor Șaucă au întors rezultatul în favoarea lor.

Pentru CNS Cetate Deva a fost primul joc test din presezon, în timp ce FC Hunedoara a mai susținut alte trei jocuri, încheiate cu următoarele rezultate: 0-3 cu Național Sebiș, 0-1 cu Șoimul Băița (oficial, în Cupa României), și 6-1 cu Frontiera Curtici.

Multe nume noi în ambele echipe

Antrenorii celor două echipe au rulat toți jucătorii pe care i-au avut la dispoziție pentru acest joc. În ambele echipe s-au regăsit nume noi. La Deva au debutat: Ionuț Filipaș (ex-Aurul Brad), Andrei Făgărășanu (foto, la minge) și Andrei Șoit (ambii ex-FC Hunedoara), Erwin Budriș și Mădălin Grunță (ambii de la LPS Banatul Timișoara), Dan Moroșanu și Tudor Șaucă (ambii liberi de contract), Darius Pușcă (ex-Retezatul Hațeg), în timp ce la FC Hunedoara a debutat Cristian Simjionov (ex-ACS Politehnica Timișoara).

FC Hunedoara     2 (2)
Tehnicianul lui FC Hunedoara, Victor Roșca, care a urmărit prima repriză din tribună, a trimis în teren următorii jucători: Ciubotariu – Al. Petresc, Ciumașu, R. Sandu, Boldea – Cr. Creciunesc, B. Gheară, R. Drăgoescu, D. Creciunesc,  D. Simionov – D. Ursachi, în prima repriză, respectiv:  Ciubotariu – Cicurescu, Butnariu, Opîrlescu, Mercurean – R. Sandu, Văcaru, Ionicescu, Ciumașu, D. Grigore și E. Bloj în partea a doua.

CNS Cetate Deva      3 (0)
Antrenorul lui CNS Cetate Deva, Marius Sîrbu a folosit toți jucătorii din lot: Iancău – Vîrtan, Șumuțiu, Benea (I. Filipaș), Doboș – Pârva (Jude), Făgărășanu, Cărăvan, Șoit, Boloș și Moroșanu, în prima repriză, Al. Mareș – Grunță, Dosan, Pușcă, Al. Ungureanu – Șaucă, J. Vajda, Chelariu, Pribac, Budriș și D. Suciu, după pauză.

Meciul revanșă dintre FC Hunedoara și CNS Cetate Deva va avea loc sâmbătă, 25 iulie pe stadionul „Cetate”, cu începere de la ora 10:00.

Articol și foto: Sami TAMAS (Ziarul Hunedoreanului)