Chindia, fără replică în fața „lupilor”

14 Feb. 2012, 18:32 Pregătiri, amicale

Petrolul a încheiat stagiul de la Belek cu un succes obținut în fața divizionarei secunde Chindia Târgoviște, scor 2-0. „Lupii” au punctat câte o dată în fiecare repriză, prin Buhuși (27) și Dina (83).

Disputat pe unul dintre terenurile complexului Riu Kaya, meciul de astăzi a fost unul controlat clar de către formația lui Valeriu Răchită. Cu un prim „11” oarecum experimental, alcătuit în mare parte din jucători care au evoluat mai puțin pe parcursul acestui stagiu, „lupii” au reușit să deschidă scorul în minutul 27, atunci când Buhuși a înscris spectaculos, cu un șut de la 20 de metri, în vinclul din stânga portarului Perianu. Până la pauză, Stojimirovic (30 – șut de la 18 metri, puțin peste) și Roman (39 – singur cu portarul, a trimis alături) au trecut pe lângă desprindere, iar prima jumătate a părții secunde avea să se dispute pe o ploaie torențială, jocul scăzând, evident, în intensitate. Vali Negru (60 – șut de la 16 metri, deviat la o palmă de bară) și Mustivar (80 – „cap” de la 8 metri, puțin alături) au prefațat golul de 2-0, înscris de Dina (83), cu o deviere „fină” din fața porții, după o centrare venită, de pe dreapta, de la Neagu.

Petrolul termină, astfel, stagiul din Turcia cu un bilanț pozitiv, 6 victorii și 3 înfrângeri, după ce a înregistrat următoarele rezultate: 0-1 cu Turkmenistan, 0-2 cu FC Qarabagh, 1-0 cu Dila Gori, 2-1 cu Akzhayik Oral, 1-0 cu Tatran Presov, 4-0 cu FC Slovacko, 2-1 cu Paksi, 1-2 cu Litex Lovech și 2-0 cu Chindia Târgoviște.

Mâine, aproape de miezul nopții, delegația ploieșteană va reveni acasă, existând posibilitatea ca, de săptămâna viitoare, să se întoarcă în Antalya, dacă vremea din țară nu va permite desfășurarea unui program de pregătire.

Petrolul Ploiești – Chindia Târgoviște 2-0 (1-0)
Buhuși (27), Dina (83)

Petrolul: Gritti (46 Povilas, 85 Oprea) – Enescu (46 Buleică), Tudor (46 Bikana), Cjevanovic (46 Ben Djemia), Borza (46 Stoica) – Bărbulescu (46 Mustivar), Dumitru (46 Negru) – Oprița (65 Buhuși), Buhuși (46 Boudjemaa), Stojimirovic (46 Neagu) – Roman (46 Dina). Antrenor: Valeriu Răchită.

Chindia: Perianu – Pătru, Rădoi, Mladen, Bușu – Băluță, Mihăiescu, Anton, Dobre – Poiană, Verdeș. Au mai jucat: Omuț – Dinu, Moraru, Honciu, Horvath, Petrea, Bușică, Radu, Negoescu, Șerban. Antrenor: Flavius Stoican.

Text și foto: FC Petrolul