Bacăul a dat recital cu o săptămână înainte de vizita Rapidului

Sport Club Bacău a câștigat la scor ultimul joc de pregătire înainte de reluarea campionatului ligii secunde. Pe terenul „Știința” din Bacău, echipa lui Viorel Tănase a avut probleme cu „țevarii” romașcani doar în prima jumătate de oră, după care au început să curgă golurile.

Cel care a spart gheața a fost atacantul Mădălin Predoiu, care a înscris din apropiere după o lovitură liberă executată în transversală de Adrian Hurdubei. Același Hurdubei a stabilit scorul pauzei pentru ca, în repriza secundă, băcăuanii să se dezlănțuie.

Șchiopu, Bogdan Rusu, Hurdubei și Căinari au dus scorul la 6-0, golul de onoare al Petrotubului fiind reușit în finalul jocului de Ionuț Tofan.

SC BACĂ‚U – PETROTUB 6-1 (2-0) Predoiu, Hurdubei 2, Șchiopu, B. Rusu, Căinari / I. Tofan

SC BACĂ‚U: Petrariu – Luncanu, Lozneanu, Burcă, C. Miron – Șchiopu, Dumitriu, Cl. Tudor, Hurdubei – B. Rusu, Predoiu. Au mai jucat: Oltean, Belecciu, Țuțu, Sascău, Strugariu, Căinari, Taban, Adăscăliței, B. Ungureanu, Husein și Curiliuc. Antrenor Viorel Tănase

PETROTUB: Dornescu – Vlaicu, D. Marin, Carnariu, Stahie – Pătrașcu, R. Marin – Țapu, Harbuzaru, Sofroni – I. Enache. Au mai jucat: Ciuclea, Talpalariu, Tofan, Gafița, Damian, Alexandru, Mateiuc. Antrenor: Valentin Avădanei.