Miercuri, puțin după ora 11, pe terenul Comunal 2 de la Clinceni a avut loc un amical între două echipe de Liga a III-a. CS Afumați a învins cu 2-0 pe Prahova Tomșani cu două goluri marcate pe final de partidă, după două erori grave ale defensivei adverse. Mai întâi, Cristi Dumitrescu a profitat de gafa incredibilă a lui Grancea, care a scăpat printre picioare un balon centrat de Robicek. Apoi, Ruse a finalizat cu mult calm o acțiune a ilfovenilor declanșată de pasa dată aiurea de un fundaș al Tomșaniului, undeva la 20 de metri de buturile lui Grancea.
Partida în sine a fost de slabă factură, cu multe pase greșite și execuții de cascadorii râsului. Jucătorii Afumațiului au drept scuză relaxarea firească apărută ca urmare a atmosferei de vacanță care a început să pună stăpânire pe echipa ilfoveană, dar și încercările unora de a impresiona prin execuții pretențioase. În schimb, la Tomșani s-a simțit lipsa de omogenitate, dar și crisparea jucătorilor aflați în probe, majoritari în meciul de miercuri.
Dan Dobai și Vasile Neagu au folosit următoarele formule de joc:
Tomșani: Campar – Zurbagiu, Caramalău, Crăciun, B. Dinu – Drăgan, Teodorescu, Pivniceru, Radu – Tecuceanu, Boghian. Au mai intrat Grancea – Călin, Dedu, Jipa, A. Roman, Muntean, Matjevic
Afumați: Obretin – Mușat, Velicu, Dumbravă, M. Ștefan – Robicek, Bernard, Crăciun, Oprea – Lungu, Dumitrescu. Au mai jucat: M. Ion – Lică, Gabor, Păunescu, C. Constantin, Lupeș, C. Mihai, Ruse
Sursa: IlfovSport