A treia victorie din trei meciuri jucate

01 Feb. 2009, 17:04 Pregătiri, amicale

Sâmbătă, Petrolul s-a impus cu scorul de 2-1 în fața divizionarei a treia CSM Muscelul Câmpulung, consemnând cea de-a treia victorie în tot atâtea jocuri amicale disputate în această iarnă.

Budescu n-a „prins” decât 10 minute din acest amical, fiind schimbat de către antrenorul Eusebiu Tudor după ce l-a lovit intenționat pe arbitru cu mingea, un gest ce ar putea avea repercusiuni din partea conducerii tehnice pentru tânărul atacant al lupilor. Coțan n-a jucat deloc, fiind indisponibil din cauza unei răceli. Jucătorul venit în probe, sârbul Jovanovic, va fi testat suplimentar, la următoarele jocuri amicale.
Petrolul a dominat ostilitățile, a avut câteva ocazii mari, însă a deschis scorul după 30 de minute, dintr-un penalty transformat perfect de către Muțiu și obținut în urma unui henț în careu al căpitanului celor de la Câmpulung, Gâțu.

Pe finalul primei reprize, același Muțiu a pasat „printre” până la Marinescu, acesta a intrat în careu și l-a executat pe portarul Popescu, de la 14 metri.

Faza meciului a aparținut însă oaspeților. În minu¬tul 78, pe flancul drept, Crăciun a profitat de retragerea întârziată a lui Ghiță, l-a pierdut pe drum pe Mihai Tudor și a marcat superb, cu exteriorul, în cross, direct în vinclu!

Următorul joc de verificare al Petrolului este programat miercuri, cu FCM Târgoviște, la Izvorani, pe teren sintentic, varianta preferată de antrenorul Eusebiu Tudor, sau la Moreni.

Petrolul Ploiești – CSM Muscelul Câmpulung 2-1 (1-0)
Marcatori: Muțiu (30, pen), Marinescu (42) / Crăciun (78)

Petrolul: Panaite – Dumitru (45 Odoroabă), Al. Stoica (45 Bozga), Costache (62 M. Tudor), Jovanovic (62 Ghiță) – Avram (52 Tincu, 76 Dinu), Minciună, Marinescu (66 Năstase) – Budescu (10 Lazăr, 57 Baroian), Muțiu (46 Stana), Arnăutu (50 C. Stoica). Antrenor: Eusebiu Tudor.

CSM Muscelul: Popescu – Morcoană, Șerban, Gâțu, Bucuroaia – Nilă, Drăghici, Viland, Neacșu – Craioveanu, Coman. Au mai jucat: Stancu, Tănase – Stefanovici, Miulescu, Stan, Huzuneanu, Sârbu, Nistor, Ghiță, Crăciun, Nica. Antrenor: Constantin Stancu.