![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Analizând prestația echipei FC Ploiești, în ultimele meciuri disputate, antrenorul Valeriu Rachită a luat decizia de a-l pedepsi pe atacantul Georgian Păun, cu trimiterea la echipa a doua, pe perioada determinată, timp de o saptamână.
Păun va reveni astfel la antrenamente, dacă decizia va fi menținută, dupa jocul cu CS Buftea. Atacantul împrumutat de la Dinamo si care are marcate 4 goluri în primele 10 etape a fost pedepsit „pentru lipsa de interes în pregătire”, dupa cum explică antrenorul Valeriu Răchită.
În alta ordine de idei, după sedința de ieri, unul dintre jucători, Sergiu Brujan a ales să părăseasca echipa! Brujan primise din partea lui Rachită un avertisment, pentru același motiv ca și Păun, numai că, dupa ce a aflat că a fost „mustrat” – deși măsura nu implică nici un fel de altă pedeapsă – a ales să părăsească echipa!