![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Atacantul Marius Ene a fost unul dintre spectatorii meciului câștigat de FC Ploiești cu Sportul Studențesc, scor 2-0.
Ene este legitimat la FC Drobeta Turnu Severin, după ce în prima parte a campionatului a evoluat sub comanda lui Marius Șumudică la Progresul Bucuresti.
Â
Fost jucător la Petrolul, Ene a fost pe lista de achiziții a ambelor divizionare secunde ploieștene, dar a ales să meargă la Severin, cu antrenorul Eugen Neagoe. După plecarea lui Neagoe, viitorul lui Ene e incert în acest moment. "Nu știu ce va urma, dacă-mi voi continua angajamentul acolo" – spune Ene, care a venit să-și salute foștii colegi de la Progresul Stan, Sandu, Oprsal și Paulinho – care evoluează acum la FC Ploiești.
Â
Articol scris de Marian DIMA
Â