![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Antrenorul celor de la CSM Ploiești, Valeriu Răchită, a declarat că partida pe care echipa sa o va disputa în compania celor de la Progresul este una foarte importantă în economia "locului secund". Acesta a ironizat o contracandidată la promovare, spunând că are primul loc rezervat.
"Meciul cu Progresul nu e decisiv in lupta pentru primul loc, pentru că acesta e deja rezervat. Noi ne batem pentru celălalt loc care asigură promovarea în Liga 1. Echipa merge bine, îi mulțumim domnului Nicolae care, deși nu e din Ploiești, ne sprijină financiar. Va fi un meci dificil, Progresul este o echipă redutabilă. Ne-am mulțumi și cu un egal", a spus Răchită pentru www.prosport.ro.